Lidovky.cz

Nečas: Kdo zůstal s vládou, není přeběhlík

Česko

  7:41aktualizováno  11:02
PRAHA - Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) testuje, jestli má většinu ve sněmovně. Vláda vyvolala hlasování po rozpadu Věcí veřejných, které patřily do bývalé koalice s ODS a TOP 09.

Vládu nyní podporuje skupina bývalých poslanců VV kolem vicepremiérky Karolíny Peake. Důvěru by měla získat. Opozice využívá jednání ke kritice Nečasova kabinetu. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky však strana nebude jednání protahovat.

Jiná možnost než dostatečná většina ve sněmovně pro vládu, nebo předčasné volby, podle premiéra Petra Nečase neexistuje. "Jakákoli jiná varianta znamená jen prohlubovat v této zemi politickou a ekonomickou stabilitu," řekl.

Podstatnou část projevu Nečas věnoval i současné ekonomické situaci. Pokud vláda získá důvěru, bude podle něho klíčové, aby byla schopná prosazovat své reformy. "Dluhy jsou největší veřejný nepřítel," zdůraznil ministerský předseda. Také zdůraznil, že jeho vláda nestojí ne přeběhlících. "Kdo zůstává s vládou, v mých očích není přeběhlík," řekl premiér.  

Hlasování o důvěře vládě.

Poslanci před hlasováním jednali

Provládní poslanci se před jednáním radili ve Státních aktech, místnosti naproti jednacímu sálu sněmovny. "Pan premiér měl razantní projev o budoucnosti, nikdo nevyvolával poslance, aby se jich zeptal, jak budou hlasovat. Cítil jsem úlevu z toho, že nebyli přítomni někteří poslanci, kteří sypali vládě písek do očí," popsal atmosféru během jednání provládních poslanců ve Státních aktech poslanec TOP 09 Stanislav Polčák. "Notičky" prý před hlasováním nikdo neladil.

Vládu by mohlo podpořit ve dvousetčlenné sněmovně až 105 poslanců. Na začátku volebního období měl kabinet 118 hlasů. Nyní se může opírat o 51 občanských demokratů, 41 poslanců TOP 09 a Starostů a o osm členů platformy Peake.

Podpora bude i z VV
Podporu v hlasování vládě ale deklarovali také tři poslanci VV. Dále by se mohli ke kabinetu přiklonit dva někdejší občanští demokraté, nyní nezařazení Michal Doktor a Pavel Bém.

K TÉMATU

V případě, že vláda důvěru nezíská, slibují ODS a TOP 09, že se zasadí o co nejrychlejší rozpuštění dolní parlamentní komory a vyvolání předčasných voleb.

Prosazení záměrů není samozřejmostí
Při hlasování o důvěře vládě stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců. Páteční test ale nebude znamenat to, že vláda v parlamentu všechny své záměry prosadí. Jistou má stovku hlasů, tedy přesné poloviny poslanců.

Například v případě předloh vrácených Senátem nebo vetovaných prezidentem je nutný k jejich potvrzení 101 hlas.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.