Lidovky.cz

Nadřízení se mě zastali, říká zástupce, který zkritizoval Klause

Česko

  13:10
PRAHA - Za kritizování milosti, kterou udělil prezident úplatkářce Anně Benešové, může státní zástupce Marek Bodlák přijít o místo. Stěžoval si na něj spolek Šalamoun. Ministerstvo spravedlnosti, které nyní podnět posuzuje, by mělo rozhodnout už tento měsíc.

státní zástupce Marek Bodlák foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Já tomu nepřikládám žádnou důležitost," řekl serveru Lidovky.cz pražský státní zástupce Marek Bodlák.

Zakladatelce a bývalé ředitelce Metropolitní univerzity Praha Anně Benešové vyměřil soud dvouletý podmíněný trest za úplatkářství a zpronevěru. Prezident Václav Klaus ji však letos v únoru omilostnil.

To pobouřilo státního zástupce Bodláka, který proti Benešové žalobu vedl. "Tato milost znevažuje čtyři roky práce policie, státního zastupitelství a soudu," vyjádřil se tehdy v exkluzivním rozhovoru pro Lidovky.cz.

PSALI JSME:

Na jeho vyjádření do médií však obratem reagoval spolek Šalamoun, který mu vytkl, že si prezidenta Václava Klause dovolil kritizovat. Stížnost spolek zaslal jménem svého předsedy Johna Boka přímo ministrovi Jiřímu Pospíšilovi.

Sporná milost

Anna Benešová při soudním přelíčení

Anna Benešová, bývalá ředitelka Metropolitní univerzity Praha,  po celou dobu soudního řízení tvrdila, že je nevinná. Už v září roku 2009, kdy ještě soud žádný verdikt nevynesl, požádala o milost, které Hrad v únoru 2012 vyhověl.

Soud ji mezi tím uznal vinou z porušování povinnosti při správě cizího majetku, podplácení a zpronevěru.

Klaus Benešové nejen zrušil podmíněný dvouletý trest s odkladem na čtyři roky, ale zároveň jí zařídil výmaz z trestního rejstříku.

"Vyzýváme vás tímto, abyste neprodleně podal kárnou žalobu na státního zástupce OSZ Praha 10 JUDr. Marka Bodláka a abyste jej dočasně zprostil výkonu funkce do rozhodnutí kárného soudu, a to kvůli neomalenému zpochybňování rozhodnutí pana prezidenta o udělení milosti pí. Anně Benešové," napsal Bok.

Bodlák: Nepřikládám tomu důležitost

Jak uvedl deník Právo, ministerstvo má čas na posouzení podnětu do 17. srpna. Rozhodnutí by však mělo padnout už v květnu. Sám Bodlák z něj obavy nemá. "Nepočítám s tím, že by na mě něco podávali," řekl serveru Lidovky.cz.

Své vyjádření k věci zaslal na žádost ministerstva už v půli března. "Pocit, že bych něco porušil, nemám. To rozhodně ne. Porušení čehokoliv v tom neshledala ani má přímá nadřízená," odkázal státní zástupce na stanovisko městské státní zástupkyně v Praze. Podle Práva se Bodláka zastala i obvodní státní zástupkyně pro Prahu 10, jejíž stanovisko si ministerstvo také vyžádalo.

ČTĚTE VÍCE:

Spolek Šalamoun, který usiluje o nezávislou justici v Česku a v minulosti sám podal několik návrhů na udělení prezidentské milosti, ale trvá na tom, že státní zástupce nemá na kritiku prezidenta právo.

Ze strany Bodláka se ale nejednalo o první kritiku, která neušla pozornosti. Na podzim 2005 napsal článek "Pavel Němec není způsobilý pro funkci ministra", ve kterém se obul do tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce. V roce 2009 zase zkritizoval vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu za to, jak znovu dosadil do funkce severočeského krajského návladního Jiřího Křivance.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.