Lidovky.cz

Podjatý nejsem, říká Rathův žalobce. Dřív se kvůli bratrovi vyloučil

Česko

  13:45
PRAHA - Státní zástupce Petr Jirát, který nově dozoruje korupční kauzu poslance Davida Ratha, se nedávno nechal vyloučit pro podjatost z případu, v němž figuroval jeho bratr Václav. Obdobná situace nastala i nyní v kauze Rath. Tentokrát se však kauzy nevzdal, případnou podjatost označil rovnou jako nesmysl.

Petr Jirát na archivním snímku z roku 2003 foto: ČTK

Na podzim loňského roku podala společnost Karbonia Kladno trestní oznámení na firmu Pražská teplárenská. Jak zjistil server Lidovky.cz, pod trestním oznámením byl podepsaný Václav Jirát.  "Václav Jirát se jako advokát na případu opravdu podílel," připustil Karol Lovíšek z firmy Karbonia Kladno. Od letošního ledna Václav Jirát dokonce figuruje přímo v dozorčí radě společnosti.

Jirát o jiné kauze: Jsme podjatý kvůli bratrovi

Druhé dějství příběhu se začalo psát na středočeském krajském státním zastupitelství. Podnět se totiž ocitl na stole Petra Jiráta. Ano, Václavova bratra a nového státního zástupce kauzy Rath. Petr Jirát se z případu okamžitě vyloučil pro podjatost. A nejen on. Mimo zůstalo celé středočeské státní zastupitelství. "Krajské státní zastupitelství v Praze ve věci namítlo svoji podjatost a navrhlo věc jinam a Vrchní státní zastupitelství věc přikázalo k nám," potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Důvod? "Důvodem námitky podjatosti byly rodiné vazby jednoho ze státních zástupců Krajského státního zastupitelství v Praze na advokáta firmy, která je objektem trestního řízení," přiblížila Zenklová. 

I ve středních Čechách jsou skvělí státní zástupci a policisté, ale jestliže se doslechnete, že exhejtman Rath byl na padesátinách jednoho z vysokých funkcionářů středočeské policie, že se tam potkal i se státními zástupci, tak se podle toho musíte zařídit. Nemusí to mít žádný vliv, ale při vědomí toho, co se v Česku děje, jsem velmi zvažoval, kam se obrátím.

Libor Gregor, bývalý policista, který na machinace s dotacemi upozornil VÍCE ZDE

Přitom Václav Jirát zastupoval v této věci stranu, která se  považovala za poškozenou. V kauze Rath má žalobcův bratr blízko ke straně, která je v podezření, že mohla zaplést do manipulací kolem zakázky na opravu zámku v Buštěhradě. Zastupuje totiž společnost Energie stavební a báňská, na níž detektivové narazili, když sledovali cinknutou soutěž.

Původní projektant vyčíslil předpokládané náklady na rekonstrukci na 168 milionů korun. Hejtmanství si pak našlo nového projektanta. Richard Bartík stanovil konečnou cenu na 220 milionů korun. Podle poznatků policie pomáhala Rathovi a spol. s hledáním nového projektanta právě společnost Energie stavební a báňská, v níž Bartík dříve pracoval jako obchodní ředitel. 

Jirát o kauze Rath: Nesmysl

Samotný žalobce Petr Jirát na možné vazby už v pondělí reagoval slovy: "To jsou tak naprosté vyspekulované fabulace o mé případné podjatosti. Myslím, že všichni kolegové, kteří mě dobře znají, se této informaci museli skutečně jen zasmát." S bratrem se prý občas vídá, ale o práci se nebaví. Proč se zrovna v případě Karbonia Kladno vyloučil pro podjatost a v kauze Rath nikoliv, zatím nevysvětlil. 

Podjatí žalobci

Podjatost některých státních zástupců, kteří by měli vyšetřovat korupci, nedávno kritizovala také zpráva BIS o stavu vnitřní bezpečnosti v loňském roce.

„Vyšetřování závažných případů komplikují politické konsekvence a možná podjatost místních orgánů činných v trestním řízení,“ stojí v dokumentu, podle kterého je hlavní příčinou korupce zejména provázanost podnikatelské a komunální sféry.
ČTĚTE VÍCE

Lidovky.cz se snažily získat jeho stanovisko celou středu, avšak bez úspěchu. Neodpověděl ani na e-mailové dotazy. A stejně tak mlčí i Jirátův nadřízený krajský státní zástupce Martin Staněk. V pondělí k případu Rath pouze řekl, že se musí nejprve seznamit se spisem. "Nemůžu se vyjadřovat k nějakému obecnému podezření, u kterého nemám někde doloženo kdo, kdy, kde, jak, co," řekl Aktualně.cz středočeský krajský státní zástupce Martin Staněk. 

Spis na středočeské státní zastupitelství předala ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová, kterou operaci dozorovala od samého počátku. Nejpřísněji postižitelný trestný čin v případu se totiž podle ní stal v Rudné ve středních Čechách, kde Rath údajně přijal úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Proti dozoru ústeckého státního zastupitelství se již dříve ohradili poslancovi obhájci. Po

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.