Lidovky.cz

Historici: Z Německa zazněla nejlidštější reakce k Lidicím

Česko

  18:18aktualizováno  20:41
PRAHA - Dopis německého prezidenta Joachima Gaucka o německé odpovědnosti za masakry v Lidicích a Ležákách potěšil české politiky, historiky i ženu, která jako jediná přežila vyhlazení Ležáků.

Fotografie z filmu Lidice foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Jarmila Doležalová zažila zničení a vyvraždění Ležáků. Dopis německého prezidenta označila jako pomyslné zadostiučinění vůči obětem. "Jsem si vědoma toho, že současná generace našich západních sousedů nemá se zločiny proti lidskosti za druhé světové války nic společného. Jsem ráda, že žiji v této době, a děkuji Vám za Vaše gesto, je zbytečné, aby v lidech přetrvávaly falešné představy o zlých Němcích," uvedla.

ČTĚTE TAKÉ:

Gauckova slova potěšila i starostku Lidic Veroniku Kellerovou. "K tomu se ani nedá víc říct. To je opravdu gesto smíření, toho gesta si vážím," reagovala.

Politologové a historici upozorňují, že je to snad poprvé, kdy se tak vysoký německý představitel vyjádřil tak přirozeně lidsky a přesvědčivě k těmto událostem. "Jsou to z obou stran slova na správném místě," komentoval výměnu dopisů mezi prezidenty ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma. Zvlášť dopis německého prezidenta považuje za průlomový. "Je to člověk, který se půlku života staral o oběti režimu, je tak trochu z oboru, a proto má větší porozumění," uvedl historik.

Anketa

Omluvili se už Němci za vypálení Lidic dostatečně?

Ano 1175
Ne 127
Nedokážu posoudit 100

Předchozí německé omluvy se podle Tůmy často současně odvolávaly na "české zločiny" vůči Němcům. "Je to něco, co už Němci udělali dávno vůči Polákům, ale vůči Čechům nikoli. Je to velké gesto," dodal k dopisu s tím, že Němci sice odsuzovali vypálení Lidic, protože to není možné přehlédnout, ale současně tvrdili, že Češi se jinak měli za Protektorátu "docela dobře, nemuseli do války a bylo co jíst".

K tragédii Lidic se již vyjádřili Kohl, Wulff nebo Gauck

  • Spolkový kancléř Helmut Kohl navštívil Lidice v roce 1988, tedy ještě v době komunistického režimu v Československu. Tehdy řekl, že jeho návštěva v Lidicích, v místech, která připomínají hrůzné barbarství minulosti, má být symbolem zcela nových vztahů mezi oběma státy.
  • Německý ministr zahraničí Joschka Fischer v roce 2002 zdůraznil, že jeho země nikdy nezapomene na Lidice a další zločiny spáchané nacisty ve jménu Německa, ale zároveň odmítl princip kolektivní viny, který Německo vidí v poválečném odsunu Němců.
  • V listopadu 2010 se k německé okupaci vyjádřil německý prezident Christian Wulff. "Němci způsobili Čechům v době okupace nevýslovné utrpení a nikdy na to nesmějí zapomenout," řekl v reakci na debatu o poválečných osudech Němců v bývalém Československu.
  • V dopise, který dnes k 70. výročí vyhlazení Lidic a Ležáků obdržel český prezident Václav Klaus, se jeho německý protějšek Joachim Gauck vyjádřil, že myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z obou obcí jej naplňuje hlubokým zármutkem a studem. Gauck také vyjádřil obdiv nad odvahou československých výsadkářů, kteří spáchali atentát na Heydricha.

Gesto vítá i historik Pavel Suk. "Je to po dlouhých sedmdesáti letech jedno z nejlidštějších vyjádření z německé strany," uvedl. O těch věcech by se podle něj "mělo mluvit, protože mladí lidé o nich dnes už mnoho nevědí". Zvláště němečtí studenti nemají informace o tom, co německá armáda, zejména oddíly SS, za války páchaly nejen v Čechách, ale i na východní frontě. Nevědomost může vést k opakování dějin. Hrozí, že se za krizových situaci mohou mladí lidé uchylovat k totalitním režimům, soudí historik.

Gauck vzal svou omluvou podle politologa Bohumila Doležala vítr z plachet českým nacionalistům nedemokratického ražení, kteří by chtěli otevřít propast mezi Českem a Německem. "Z politického hlediska je to dobrý tah," řekl.

Dopis od německého protějšku uvítal i český prezident Václav Klaus. "Velmi si cením vaší snahy dát nový impulz k překonání zbytků nedůvěry, které ve veřejnosti na obou stranách naší společné hranice přetrvávají," uvedl. Dopis prý považuje za silný výrok o tragické době okupace a zločinech nacismu. "Váš dopis je pozitivním gestem vůči naší zemi," napsal Gauckovi.

Opoziční ČSSD přivítala Gauckovo vstřícné gesto a zároveň napadla Klausovu neúčast na pietním shromáždění v Lidicích. Klaus totiž bude v něděli vystupovat v americkém Los Angeles na konferenci s názvem Globální nadvláda versus národní suverenita. "Patříme k těm, pro které bude nepřítomnost prezidenta ČR na připomínce lidické tragédie pobuřující," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.