Lidovky.cz

Česko darovalo Rakousku půlku fotbalového hřiště

Česko

  10:00
DOLNÍ DVOŘIŠTĚ - Česko přišlo společně s Rakouskem po čtyřiceti letech o fotbalovou kuriozitu, která zřejmě neměla na světě obdoby. V Rakouském Leopoldschlagu se totiž až donedávna hrála fotbalová okresní soutěž na hřišti, rozděleném státní hranicí.
Fotbal (ilustrační foto)

Fotbal (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Když útočník například kopal roh, postavil si míč v Česku a kopl ho do Rakouska. Nebo naopak. Tato kuriozita, která paradoxně přečkala i dobu socialismu a takzvané železné opony mezi Východem a Západem, je od letoška minulostí. Obě země se totiž dohodly na takové úpravě hranic, která celé hřiště, včetně laviček pro diváky, přisoudila po čtyřech desetiletích pouze Rakousku.

ČTĚTE TAKÉ:

„V roce 1973 se upravovalo koryto Malše, a to tak, že se řeka, tvořící do té doby státní hranici, posunula i několik desítek metrů na severozápad,“ vysvětluje prapůvod fotbalové kuriozity Walter Pammer, předseda fotbalového klubu v Leopoldschlagu. Tehdejší komunistická vláda Československa se přitom s rakouskou vládou domluvila, že až budou úpravy koryta dokončené až k Dolnímu Dvořišti, obě země si vymění pozemky, aby řeka i nadále kopírovala průběh hranice.

Problém se zakopnutými míči

Jenže v časech socialismu se na podobné opatření jaksi zapomnělo a ani Rakušané ho v době uzavřených hranic nevyžadovali. A protože fotbalisté z Leopoldschlagu nechtěli čekat, postavili si prostě na části pozemku, uvolněném přesunutím říčního koryta, ale stále patřícím Česku, fotbalové hřiště. „Nikdo si nestěžoval. Faktickou hranici stejně tvořila řeka, přes kterou se nechodilo,“ říká Pammer. Oficiálně ale, jak někteří diváci, tak fotbalisté, v době železné opony ilegálně vstupovali na území cizího státu.

„Větší problém jsme měli se zakopnutými míči, pokud doletěly až za řeku. Ten, kdo šel přes můstek pro míč, si vždycky zažil deset vteřin strachu,“ říká Pammer. Na české straně se totiž pohybovaly po zuby ozbrojené hlídky českých pohraničníků. „Nic se ale naštěstí nestalo, vojáci nikoho nezastřelili,“ vypráví Pammer.

Pouze v roce 1953 pohraničníci zatkli na české straně Malše dva rakouské kluky a odvezli je k výslechu do Českých Budějovic. „Pak je pustili domů. Jedním z nich byl můj pozdější tchán,“ říká Pammer. Všem místním fotbalistům ale každopádně spadl kámen ze srdce, když v roce 1989 železná opona padla. A pro míče se mohlo začít chodit beze strachu.

Rakouska strana zřejmě zaspala

Teprve na konci loňského roku však rakouští úředníci fotbalovému klubu v Leopoldschlagu podle Pammera oznámili, že doba, kdy klub hrál soutěžní zápasy zároveň v Česku i Rakousku, skončila.  „V říjnu přišlo oficiální oznámení o přesunutí hranice až k Malši na základě mezistátní smlouvy. To nás potěšilo, hřiště je celé naše,“ říká Pammer.

Podle zástupců českého ministerstva vnitra se ale rakouští fotbalisté mohli radovat mnohem dříve, rakouská strana zřejmě zaspala. „Smlouva o změnách průběhu společných státních hranic Českou republikou a Rakouskou republikou byla v Česku ratifikována už v roce 2004,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Břetislav Oliva. Tato dohoda podle něj zahrnuje i směny pozemků podél upraveného koryta řeky Malše v sousedství Dolního Dvořiště a Leopoldschlagu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.