Lidovky.cz

Mrtvý 'švagr' chtěl po seniorce 90 tisíc korun. Dala mu je

Česko

  15:00
PRAHA - Krádeží, loupeží, podvodů a dalších trestných činů páchaných na seniorech extrémně přibývá. Za prvních pět měsíců letošního roku jich pražští policisté napočítali 184 - v porovnání se stejným obdobím loňského roku téměř dvojnásobek.

Seniorka, ilustační foto foto: Shutterstock

Kvůli rostoucímu trendu vznikl v metropoli zvláštní tým kriminalistů. "Detektivové vyjíždění ke každému nahlášenému případu krádeže či podvodu na seniorech, včetně těch nezdařených. Zajišťují stopy a důkazy pro případné trestní řízení," říká šéf pražských policistů Martin Vondrášek.

ČTĚTE TAKÉ:

Důvod, proč si zloději a podvodníci čím dál častěji dělají ze starých lidí "zlatý důl", je podle kriminalistů jednoduchý. Populace stárne a s počty důvěřivých důchodců přibývá i příležitostí. "Pachatelé většinou tvoří organizované skupiny. A zpravidla se soustřeďují jen na seniory. Nestává se, že by se snažili klamat třeba maminky s kočárkem," vysvětluje vedoucí nového týmu František Vrňata.

Vedle loupeží a krádeží jsou právě podvody nejčastější variantou trestných činů vůči seniorům. Tradičně se objevují různé smyšlené historky, prostřednictvím kterých se podvodníci snaží starým lidem vetřít do bytů a okrást je. Zpravidla sází na nabídky služeb - například oprav nebo kontrol spotřebičů, či na povídačky o vrácení přeplatků. Na vesnicích lidem vnucují broušení nožů.

Hra na příbuzné

Nejpopulárnější zlodějskou taktikou je hra na příbuzné. Pachatel si přes internet vytipuje člověka s křestním jménem, které se dětem obvykle dávalo před šedesáti, sedmdesáti lety. Zavolá mu, řekne, že je jeho vnuk nebo jiný příbuzný a poprosí o půjčku. Když senior kývne, podvodník do telefonu zdůrazní, že pro peníze pošle někoho jiného. A o výdělek se pak podělí celá parta. Od ledna do konce května letošního roku pražská policie eviduje přes sedm desítek takových případů, v celém Česku se jich za tu samou dobu stalo více než 160.

Mnoho příběhů o podvodech na seniorech má téměř stejný scénář. Někdy se však důvěřivost starých lidí pohybuje až na hranici absurdity. "Tento týden jsme řešili případ asi osmdesátileté paní z pražského Břevnova. Zavolal jí muž, který se představil jako její švagr a požadoval 90 tisíc korun. Žena mu je dala, přestože její švagr je už tři roky mrtvý. Uvěřila verzi podvodníka, který tvrdil, že je opravdu její švagr, že ve skutečnosti neumřel a že svou smrt jen hrál. Zavolala nás až po několika hodinách, když se jí to rozleželo v hlavě," vypráví další z kriminalistů.

40 případů za rok

Letos pražští kriminalisté objasnili čtyři desítky trestných činů páchaných na seniorech. Ke třem letům vězení byl odsouzen čtyřiatřicetiletý Karel Č., původem z Havířova. Policie mu zatím prokázala šestnáct případů krádeží a podvodů. Do bytů se mu dařilo dostávat pod různými záminkami. Například tvrdil, že jde zkontrolovat nebo vyměnit telefon. Od oklamaných seniorů pak odcházel nejen s penězi, které v nestřežené chvíli stačil ukrást, ale i se zálohami. "Když jsme s ním mluvili, byl velmi arogantní. I dnes tvrdí, že neudělal nic špatného, prý mu policie ubližuje," podotýká kriminalista Josef Bártů.

V Česku žije o samotě asi osm tisíc seniorů. Ti se se zloději, podvodníky a lupiči nejčastěji setkávají v Moravskoslezském kraji. Do poloviny letošního května tu policie šetřila 188 případů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.