Lidovky.cz

Tuneláž miliard z MUS. Mohla zůstat beztrestná

Česko

  7:00
PRAHA - Do nového trestního zákoníku se málem nedostal. Řeč je o paragrafu o "zneužití informací v obchodním styku", zjednodušeně řečeno o tunelování. Přitom právě s odvoláním na něj minulý týden padla obvinění v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS).
Tunel (ilustrační foto)

Tunel (ilustrační foto) foto: archiv

Bývalé manažery společnosti policie podezírá z toho, že ze společnosti vyvedli 150 milionů dolarů (v současnosti zhruba 3,04 miliardy korun) a použili je na nákup akcií této firmy.

V těchto dnech si kvůli tomu šestice manažerů vyzvedává obvinění, které se odvolává na paragraf 255 trestního zákoníku - zneužití informací a postavení v obchodním styku, za což jim hrozí dva až deset let za mřížemi.

K TÉMATU:

Nechybělo přitom mnoho a paragraf se do nového trestního zákoníku vůbec nedostal. Pozměňovacím návrhem Marka Bendy (ODS) z něj byl totiž původně vypuštěn. I kvůli tomu ale nakonec zákoník jako celek na podzim 2006 sněmovnou neprošel a jeho zavedení do právního systému se muselo odložit.

"Politika je o symbolech a tento paragraf se symbolem stal," vysvětloval tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek, proč jeho poslanci zákoník nepodpoří. Až o více než dva roky později se pro nový trestní zákoník dostatek hlasů našel - tentokrát už v něm totiž paragraf o tunelování nechyběl.

Princip paragrafu 255

V praxi se pomocí "tunelářského paragrafu" postihuje jednání, jehož podstatu už dříve shrnul pro LN bývalý policista, nyní advokát Václav Láska. "Jeho základní princip je v tom, že sedíte na dvou židlích ve dvou firmách. Zařídíte, aby mezi sebou tyto firmy uzavřely smluvní vztah, který jednu z nich výrazně poškodí a druhé přinese neoprávněný prospěch," uvedl Láska. A právě takového jednání se měli dopustit bývalí manažeři Mostecké uhelné.

Odpůrci paragrafu o tunelování argumentovali mimo jiné tím, že se dubluje s trestným činem podvodu. Jak však poukázal Láska, ne všechny případy podle paragrafu o tunelování lze automaticky stíhat za trestný čin podvodu. Chytrý člověk by tak podle něj mohl ve výsledku tunelovat v rámci zákona. "Vžiji-li se do pozice současného potenciálního pachatele, který ví, že je paragraf zrušen, asi bych věděl, jak tunelovat firmu, v níž jsem zaměstnán nebo vykonávám jinou funkci, aniž by mé jednání podle nově vznikajícího trestního zákoníku bylo trestné," varoval Láska.

Paragraf 255

   Zneužití informace a postavení v obchodním styku

   (1)  Kdo  v  úmyslu  opatřit  sobě  nebo  jinému  výhodu  nebo prospěch  neoprávněně  užije  informace  dosud  nikoli  veřejně přístupné, kterou získal při výkonu svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce a jejíž zveřejnění podstatně ovlivňuje rozhodování v obchodním styku, a uskuteční  nebo  dá  podnět  k  uskutečnění  smlouvy  nebo  operace  na regulovaném  trhu s investičními nástroji nebo na organizovaném trhu se zbožím,  bude  potrestán  odnětím  svobody  až na tři léta nebo zákazem činnosti.

   (2) Stejně bude potrestán, kdo jako podnikatel, společník, člen orgánu, zaměstnanec  nebo  účastník  na podnikání dvou nebo více podnikatelů se stejným nebo podobným předmětem činnosti v úmyslu uvedeném v odstavci 1 uzavře  nebo  dá  popud  k  uzavření  smlouvy na úkor jednoho nebo více podnikatelů nebo jejich podniků.

   (3)  Odnětím  svobody  na  dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, získá-li  činem  uvedeným  v odstavci 1 nebo 2 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

   (4)  Odnětím  svobody  na  pět  až  deset  let bude pachatel potrestán, získá-li  činem  uvedeným  v odstavci 1 nebo 2 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.