Lidovky.cz

Tropické teploty zvýší riziko kolapsů, varují záchranáři

Česko

  7:40
PRAHA - Víkendové tropické teploty v České republice značně zvýší riziko kolapsů starších a nemocných lidí a vzniku požárů. Veřejnost na to upozorňují hasiči i zdravotníci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu dosáhnou teploty v sobotu na některých místech 34 stupňů Celsia, a v neděli dokonce až 36 stupňů.
Záchranka

Záchranka foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Meteorologové vydali pro celou republiku výstrahu před vysokými teplotami. Pro všechny kraje v Čechách a Jihomoravský kraj platí od dnešního poledne a pro zbytek Moravy od poledne sobotního, ačkoli na Moravě bude podle meteorologů riziko přehřátí nižší.

ČTĚTE TAKÉ:

Že se nejedná o planá varování dokazují statistiky nemocnic a záchranných služeb z minulého týdne, kdy padaly teplotní rekordy. V řadě krajů hlásili zdravotníci značně zvýšený počet kolapsů. Ohroženi jsou zejména senioři a lidé s problémy se srdcem a krevním tlakem.

Omezit fyzickou zátěž, doporučují lékaři

"Jedná se většinou o starší lidi. Měli jsme ale i případy mladých lidí, kteří byli dehydrovaní v souvislosti s nedostatečným přísunem tekutin během sportování," řekl mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Lékaři i meteorologové proto doporučují omezit fyzickou zátěž, nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách a zvýšit příjem tekutin. Dospělý člověk by jich měl za den vypít nejméně dva až tři litry.

Nebezpečí požárů

Ve vedrech také výrazně roste riziko vzniku požárů, hlavně v lesích a na loukách. "Tomu odpovídá i statistika z letošního března, kdy během suchého a teplého počasí likvidovali hasiči denně průměrně 111 požárů. Dlouhodobý průměr je přitom 55 požárů denně," uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičského sboru ČR Nicole Zaoralová. Požáry při vypalování trav si letos vyžádaly i několik obětí na životech.

Podle Zaoralové by se lidé měli vyhnout rozdělávání ohňů v přírodě, hlavně pod větvemi stromů, v blízkosti keřů nebo stohů. V lesích je celoročně zakázáno kouřit, zapálit oheň je možné jen na vyhrazených místech, jinak hrozí lidem vysoké pokuty. Zakázáno je i vypalování trávy na loukách. Když už lidé oheň rozdělají, měli by poté ohniště zalít vodou a pokrýt hlínou.

Pozor

Nebezpečný je i plynový zapalovač. "Ponechaný za sklem automobilu a vystavený vysokým teplotám představuje doslova časovanou bombu," řekla Zaoralová.

Upozornila rovněž, že hořlaviny se v horku rychle odpařují, při přelévání tak vzniká oblak výbušných par.

Hrozí také samovznícení uskladněného obilí, sena či slámy. Oheň může vzniknout, když je materiál vlhký a prostor neodvětrávaný.

Pokud teplota uvnitř hromady překročí 65 stupňů Celsia, lidé by měli materiál vyskladnit a uspořádat do tenčích vrstev. Požár může způsobit i rozžhavený výfuk, třeba při zastavení na louce během výletu či kempování.

Vysoké teploty rovněž zvyšují riziko otravy oxidem uhelnatým při nesprávném používání karmy. "Je nezbytné zajistit důkladnou výměnu vzduchu v místnosti, například otvorem ve dveřích. Je také třeba nechat si karmu aspoň jednou za rok zkontrolovat," uvedla Zaoralová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.