Lidovky.cz

Špinavé peníze v Česku? Podle advokátů prakticky neexistují

Česko

  8:30
PRAHA - V Česku se neperou špinavé peníze. Alespoň se to zdá při pohledu na každoroční počet oznámení, která advokáti musí při podezření podávat České advokátní komoře. Loni i předloni ohlásili pouhé tři případy.
Peníze - ilustrační foto.

Peníze - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Informovat komoru o praní špinavých peněz advokátům nařizuje zákon, po prověření oznámení pak končí na stole Finančně analytického útvaru Ministerstva financí.

Aby advokátům oznámení ulehčila, vytvořila komora dokonce formulář. Jenže od roku 2004, kdy začala praxe platit, ho advokáti použili jen šestadvacetkrát. Na jeden rok tak v průměru připadají tři oznámení advokátů. 

ČTĚTE VÍCE

FAÚ si tak paradoxně s advokátní komorou vyměnili funkci oznamovatele. Vztah mezi institucemi je totiž dvousměrný, a tak komora dostává podněty i od FAÚ. A těch je řádově více než od advokátů, letos útvar ohlásil 6 případů,loni 16, rok předtím dokonce 18 případů.

Proč FAÚ komoře podává více podnětů než advokáti nejde zjistit. "Statistiku ale v tomto směru nevedeme," řekl serveru Lidovky.cz člen útvaru Jiří Tvrdý. Počet oznámení podezřelého obchodu od advokátů prý nijak nevybočuje. "Například Moneyvalem Rady Evropy je hodnoceno jako velmi nízké, na druhou stranu podle informací z ostatních evropských států je zde situace naprosto srovnatelná," argumentuje Tvrdý.

Anketa

Perou se v Česku špinavé peníze?

Ano 1174
Ne 45
Nedokážu posoudit 79

A zákon chválí i komora. "Lze usuzovat, že jak tam, tak i u nás přinesla přijatá opatření výsledky," vysvětluje nízký počet oznámení advokátů.

Jenže se nabízí i druhé vysvětlení: advokáti zákon obcházejí a potichu špinavé peníze legalizují. Pro příklad není nutné chodit hluboko do minulosti. Začátkem června zahájila komora řízení o pozastavení výkonu advokacie s obhájcem podnikatele Tomáše Pitra Danielem Tetzelim. Podezírá ho, že se svými společníky zlegalizoval 24 milionů v kauze obchodníka s palivy Martina Uhra, jenž měl stát připravit o 750 milionů korun.

ČTĚTE VÍCE

Kolik ohlášených případů skončilo trestním oznámením, není jasné. "Statistiku v tomto směru nevedeme. Obecně lze říci, že cca 15 procent šetřených věcí končí trestním oznámením a u oznámení od advokátů bude zřejmě situace obdobná," odhaduje Jakub Haas z oddělení komunikace ministerstva.

Jeho šéf, ministr financí Miroslav Kalousek, si nicméně v Hospodářských novinách postěžoval, že policie se podněty FAÚ příliš nezabývá. "Raději stíhá něco jiného," postěžoval si.

ČTĚTE VÍCE

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.