Lidovky.cz

S Rampulou odchází i Grygárek. Oba rezignovali

Česko

  11:14aktualizováno  14:26
PRAHA - Bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula a jeho náměstek Libor Grygárek v pátek rezignovali. Oba by měli odejít ze soustavy státního zastupitelství.

Vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

"Rezignace byla doručena v pátek k rukám ministra spravedlnosti," potvrdila mluvčí ministerstva Petra Hrubá. Žalobcům by podle ní měly funkce zaniknout 31. srpna. Do té doby by již mohl být vybrán nový šéf Vrchního státního zastupitelství. Zprávu přinesl server Respekt.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman do čela státního zastupitelství navrhl ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou, Pospíšil ji však před svým odvoláním již nestihl jmenovat. O novém pražském vrchním státním zástupci tak bude muset rozhodnout až nový ministr spravedlnosti. Stane se jím místopředseda ODS Pavel Blažek, premiér Petr Nečas (ODS) ho navrhl prezidentovi ke jmenování.

Rampula v polovině června musel odejít z čela zastupitelství, Nejvyšší správní soud dal totiž za pravdu exministrovi Jiřímu Pospíšilovi (ODS), který ho loni odvolal. Grygárek od té doby státní zastupitelství vedl, z Rampuly se stal řadový státní zástupce. Důvody odchodu ani jeden v rezignačním dopise nezmínil, mohou ale souviset právě s rozhodnutím soudu.

Grygárek zároveň rezignoval na post náměstka VSZ, k tomu mu lhůta vyprší na konci července. "Funkce jsem se vzdal dobrovolně, za každou cenu na ní nelpím," řekl ČTK. Chtěl podle svých slov umožnit budoucímu pražskému vrchnímu státnímu zástupci, aby si vybral nového spolupracovníka a nemusel se uchylovat ke složité proceduře náměstkova odvolávání. "Zdůrazňuji ale, že si nejsem vědom sebemenšího pochybení," prohlásil.

Grygárek prý také nesouhlasí s postupem některých státních zástupců, kteří se "snaží obnovit principy, na kterých stála a fungovala bývalá generální prokuratura". Podle něj totiž chce nově připravovaný zákon o státním zastupitelství vrátit možnost ovlivňovat fungování soustavy z jednoho centra. "Byla zde také snaha zasahovat do kauz vrchního státního zastupitelství," uvedl náměstek.

Pospíšil předtím pražského vrchního státního zástupce odvolal kvůli údajným závažným chybám v důležitých kauzách. NSS tento týden dospěl k závěru, že Rampula opravdu závažně chyboval a porušil své povinnosti. 

Náměsetk vrchního státního zástupce Libor Grygárek

Návrh na odvolání Rampuly podal loni v březnu Zeman. Pospíšil Rampulu odvolal v říjnu. Rampula pak podal správní žalobu, jíž pražský městský soud v únoru vyhověl a vrátil Rampulu do funkce. NSS spor vrátil do fáze před zásahem městského soudu, který se musel žalobou znovu zabývat. V pátek ji s definitivní platností zamítnul, uvedla Hrubá.

O Rampulovi se v minulosti opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným "zametáním" některých politicky citlivých kauz. Rampula taková podezření vždy popíral. Také Grygárek čelil v minulosti kritice. Stanislav Mečl, který vedl pražské vrchní státní zastupitelství od loňského listopadu do Rampulova návratu v únoru, ho vyzval k rezignaci kvůli kontaktům s lobbistou a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. Vyčítal mu také pochybení v kauzách, například v případu Mostecké uhelné společnosti. Pospíšil na něj kvůli tomuto případu podal i kárnou žalobu.

Rampula měl pověst zametače kauz

  • Rampula se specializoval na hospodářskou a majetkovou trestnou činnost, které se věnoval také na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Praze. Z něj v roce 2005 zamířil do funkce ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně.¨
  • Do funkce šéfa pražského vrchního státního zastupitelství byl Rampula jmenován v únoru 2007, kdy nahradil Jiřího Kulvejta, odvolaného ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). Ministr si od jeho jmenování sliboval razantnější přístup k postihování hospodářské kriminality a korupce.
  • Postupně se ale sám Rampula stal terčem kritiky, loni na jaře například časopis Respekt napsal, že Rampula může na VSZ působit jako takzvaný "zametač kauz". Podle týdeníku úřad pod jeho vedením zastavil případ České pivo pro nedostatek důkazů a údajně také zdržoval vyšetřování nákupu gripenů a kauzy Mostecké uhelné.
  • Již předtím, v prosinci 2010, požadovala protikorupční organizace Transparency International (TIC) odvolání Rampuly jako jeden z kroků, které by měly navrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství.¨
  • V únoru 2009 Rampula podpořil postup šéfa ústeckého krajského státního zastupitelství Jiřího Křivance, který pro údajná manažerská pochybení odvolal šéfa liberecké pobočky úřadu Adama Bašného. Podle Bašného však důvodem byla jeho kritika postupu státních zástupců v údajné korupční kauze tehdejšího lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Ministr Pospíšil poté Křivance odvolal, do funkce jej však v červnu 2009 vrátila nová ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.¨
  • Loni v březnu odeslal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který ve funkci o dva měsíce dříve nahradil odvolanou Veseckou, ministru Pospíšilovi návrh na odvolání Rampuly. Zeman krok odůvodnil zjištěním "závažných porušení povinností vyplývajících z funkce vedoucího státního zástupce". Koncem května Zeman svůj návrh doplnil, v říjnu pak ministr Pospíšil Rampulu definitivně odvolal. Jako dva základní body pro svůj krok uvedl "řádně neodůvodněný" pokyn podřízené neodvolávat se v kauze tunelování IPB a také jeho nedostatečné řízení podřízených.
  • Rampula se ale odvolání úspěšně bránil a po verdiktu pražského městského soudu se koncem února vrátil do funkce. Zrušil některé kroky svého dočasného nástupce Stanislava Mečla, například rozhodnutí o odvolání náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. Koncem března šéf NSZ Zeman znovu navrhl odvolání Rampuly z čela VSZ, kvůli jeho návratu do funkce podal již po zrušení svého rozhodnut soudem kasační stížnost i ministr spravedlnosti.
  • Nejvyšší správní soud 12. června vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti a potvrdil tak jeho rozhodnutí o odvolání Rampuly. Rampula podle NSS závažně chyboval především v kauze gripenů a případu IPB. NSS spor vrátil do fáze před zásahem městského soudu, který se musel žalobou znovu zabývat.¨V pátek ji s definitivní platností zamítnul.

                                                                                                           Zdroj: ČTK

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.