Lidovky.cz

Vondráčková žaluje na aktivistu Šinágla, popíral prý genocidu

Česko

  18:56aktualizováno  19:00
PRAHA - Policisté začali stíhat známého aktivistu Jana Šinágla. Podle informací na jeho webových stránkách ho obvinili z trestného činu popírání, schvalování a ospravedlňování genocidy. Člen předsednictva Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku údajně zpochybňoval nacistické zločiny ve dvou článcích zveřejněných na webu. Muž, kterému v případě odsouzení hrozí až tříleté vězení, vinu odmítá.

Helena Vondráčková. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Šinágl loni na svých stránkách zveřejnil texty "Tisková zpráva: MS Praha versus Sudetoněmecké sdružení v České republice" a "7 dní ..... a sbohem Sudety". Podle usnesení o zahájení trestního stíhání v nich "hrubým způsobem zpochybňoval zločiny nacistů spáchané proti českému národu na území Protektorátu Čechy a Morava v období od nástupu Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora v roce 1941 a v době následující po atentátu na Reinharda Heydricha".

ČTĚTE TAKÉ:

Aktivista v článcích například uvedl, že se atentát uskutečnil proti vůli domácího odboje nebo že se v Praze našly až stovky, ne-li tisíce udavačů atentátníků. Dále tvrdí, že počet obětí Heydrichovy vlády je jen zlomkem obětí poválečné genocidy a se způsobem, jak v 50. letech vládli komunisté, se nedá vůbec srovnat. Policisté pak Šináglovi vyčítají také tvrzení, že při nacistickém masakru v Lidicích bylo usmrceno 172 lidí - pouze mužů a v době války, přestože je podle nich doloženo, že celkový počet obětí je 340.

Šinágl podle usnesení na policii uvedl, že v textech jsou i citace jiných autorů, případně odkazy na dokumenty na internetu. Počet obětí lidického masakru se pak vztahuje na konkrétní událost a určitý časový úsek.

Nekonformní názory

Aktivista prý chtěl pouze upozornit i na jiné zločiny a bezpráví - o obětech zločinů, jejichž pachateli byli Češi, se podle Šinágla mnoho nemluví a často se bagatelizují. Řekl, že "neměl v úmyslu vyvolat mezi čtenáři zmíněných článků sympatie k fašistickému hnutí, k politice nacistického Německa, či sympatie k jeho představitelům".

Za Šinágla se v Lidových novinách postavil politolog Bohumil Doležal. Podle něj muž v textech nijak nepopírá zločiny německého nacismu a policisté ho začali stíhat kvůli nekonformním názorům. "Obvinění pana Šinágla je pokus o pravý opak svobodné diskuse," uvedl Doležal.

Trestní oznámení na Šinágla podal bývalý poslanec federálního shromáždění Bohuslav Hubálek, zpěvačka Helena Vondráčková a její manžel Martin Michal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.