Lidovky.cz

Pospíšil: Blažek se Zemanem by měli uzavřít gentlemanskou dohodu

Česko

  11:00
PRAHA - Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) považuje návrh svého nástupce Pavla Blažka (ODS) vypsat výběrové řízení na post vrchního státního zástupce za rozumné řešení. Jak ministr, tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman by se ale měli na společném postupu nejprve shodnout a uzavřít 'gentlemanskou dohodu'.

Jiří Pospíšil. foto: ČTK

Výběrové řízení na post vrchního žalobce není podle Pospíšila problém. „Je důležité, aby byla dodržena zákonná procedura navrhuje–jmenuje nebo odmítá,“ řekl exministr v telefonickém rozhovoru z dovolené.

Lidovky.cz: Co říkáte na to, že ministr Blažek se nerozhodl pro Lenku Bradáčovou?
O těch jednáních nemám bližší informace. Můj postup byl takový, že bych paní Bradáčovou jmenoval, pan ministr má na to jiný názor. Je to jeho právo.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Souhlasíte s návrhem na vypsání výběrového řízení na tuto funkci?
Transparentní výběrová řízení jsou dobrá, ta myšlenka je u takto vysoké funkce racionální. V tuto chvíli a v této fázi právní úpravy je ale třeba, aby byla shoda mezi ministrem a nejvyšším státním zástupcem. Aby uzavřeli gentlemanskou dohodu.

Lidovky.cz: Je takový postup vůbec možný v rámci zákona?
Úspěšný kandidát z výběrového řízení by musel být navržen a pak by ho teprve mohl ministr jmenovat. Dnes je zákon nastaven tak, že musí dojít ke shodě vůle mezi ministrem a nejvyšším státním zástupcem. Ten má právo navrhovat kandidáta a ministr má právo ho jmenovat, nebo odmítnout.

Lidovky.cz: Nebere ministr Blažek nejvyššímu žalobci jeho výsostné právo? Kritikové tu situaci připodobňují například k tomu, kdyby prezident odmítl jmenovat ministra na návrh premiéra a vypsal si vlastní výběrové řízení...
Já bych to úplně nesrovnával. Jmenování ministrů vyplývá z Ústavy a možnost prezidenta odmítnout návrh premiéra je velmi zúžený. Vedou se polemiky, zda návrhy ministrů může vůbec odmítat. V případě jmenování vrchního státního zástupce počítá zákon s tím, že jeden navrhuje a druhý jmenuje, přičemž obě ty funkce jsou reálné, nejsou formální. Ministr může odmítnout, je to jeho právo. V tom procesu jsou ale potřeba oba dva, nelze jednoho z nich vyloučit.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Podle žalobce Zemana by mohlo výběrové řízení skončit i podáváním žalob ze strany neúspěšných účastníků. Jsou jeho obavy oprávněné?
Pokud vítěze, který bude vybrán soutěží, navrhne nejvyšší státní zástupce, pak se domnívám, že to právně napadnutelné není. Je důležité, aby byla dodržena zákonná procedura 'navrhuje–jmenuje nebo odmítá'. Výběrové řízení jako vhodné doplnění toho procesu není problémem. Jde o to, aby se oba dohodli na společném postupu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.