Lidovky.cz

V Česku se nedaří odhalovat korupce, přiznalo Nejvyšší státní zastupitelství

Česko

  16:22
PRAHA - Policisté a státní zástupci mají stále problémy s odhalováním a prokazováním korupce. Přestože počet zjištěných trestných činů podplácení či přijímání úplatku v loňském roce vzrostl, číslo zdaleka neodpovídá realitě.
Korupce (ilustrační foto)

Korupce (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Uvedlo to Nejvyšší státní zastupitelství v Brně  ve své výroční zprávě, kterou ve středu předloží vládě. Nejvýrazněji se v minulém roce zvýšil počet lidí, kteří byli obviněni z podplácení. Zatímco předloni stíhali za tento trestný čin policisté 92 lidí, v roce 2011 to již bylo 164. Výrazně narostl také počet případů, které skončily podáním obžaloby. Loni poslali státní zástupci před soud 155 lidí, o rok dříve 82.

Z přijetí úplatku pak kriminalisté obvinili loni 50 údajných pachatelů, což je o 13 více než v roce 2010. Počet obžalovaných stoupl z 31 na 48. Státní zastupitelství však tato čísla považuje za nízká.

ČTĚTE TAKÉ:

"Stále platí, že dosavadní opatření nepřinesla v této oblasti zásadní změnu a pro odhalování a prokazování korupce dosud chybějí efektivní nástroje," uvedlo NSZ. Podle něj by mohl pomoci právní předpis na ochranu takzvaných oznamovatelů - tedy lidí, kteří upozorní na nekalé praktiky na svém pracovišti. Po normě již několik let volá protikorupční organizace Transparency International. Z červnového jednání kabinetu pak vyplynulo, že by pravidla ochrany takzvaných whistleblowerů mohl být vložena do antidiskriminačního zákona.

Většina státních zástupců je v důchodovém věku

V poslední době narůstá počet státních zástupců, kteří jsou v důchodovém nebo těsně předdůchodovém věku. Chybí však úprava, která by zajistila plynulé nahrazení těchto žalobců. Podle státního zastupitelství v Brně je zapotřebí vytvořit koncepci pro přijímání čekatelů. Podle dřívějšího vyjádření šéfa žalobců Pavla Zemana v současné době není málo státních zástupců. Hrozí však, že budou v dohledné době odcházet. NSZ také uvedlo, že kvůli úsporným opatřením klesají platy administrativním zaměstnancům státních zastupitelství. To má negativní vliv na profesní kvalitu zejména u nově přijímaných úředníků. Kvůli šetření se také musí stavy pracovníků snižovat.

Pražské vrchní státní zastupitelství ale vyčítá policistům, že nevyužívají ani stávajících prostředků k odhalování úplatkářství. "Pro VSZ Praha je problémem aktivita policejních složek, kdy u většiny velkých případů podezření z korupce jedná policie až následně, na podkladě vnějších podnětů v době, kdy úspěšný výsledek nelze reálně očekávat," uvedlo NSZ.

Právě bývalý šéf pražských žalobců Vlastimil Rampula byl však často kritizován za to, že citlivé kauzy "zametá pod koberec". Naopak mezi nejznámější případy, kdy se kriminalistům podařilo odhalit údajnou korupční kauzu, patří letošní zadržení a obvinění poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha a jeho kolegů.

NSZ v souvislosti s korupční kriminalitou odkazuje také na závěry Bezpečnostní informační služby (BIS). Ta uvedla, že "vyšetřování závažných případů, u nichž existuje podezření, že došlo k trestněprávnímu jednání, komplikují politické konsekvence a možná podjatost místních orgánů činných v trestním řízení".

Transparency International v minulosti několikrát zopakovala, že za důležitý krok v boji proti korupci považuje zřízení speciálních státního zastupitelství. Zvláštní protikorupční útvar je nyní součástí návrhu nového zákona o státním zastupitelství. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) však nedávno prohlásil, že má k novele výhrady a chce o něm vést ještě věcnou diskusi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.