Lidovky.cz

Romové pracují a chtějí pracovat: Nová kampaň chce bořit předsudky

Česko

  14:39
PRAHA - Na předsudky spojené se zaměstnáváním Romů cílí nová kampaň s názvem Romové pracují a chtějí pracovat. Součástí jsou například plakáty s nápisy jako Cikán mi vybílil byt - prostě nejlepší malíř nebo Cikáni nám zase nařezali - plnou kůlnu dříví. Projekt organizuje nezisková společnost IQ Roma Servis, chce tak upozornit na problémy, s nimiž se spousta slušných Romů potýká při hledání zaměstnání.

Úřad práce - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Postoj zaměstnavatelů je velmi podobný postoji veřejnosti - nedůvěra, podezřívavost, xenofobie, předsudky," shrnula důvody ke spuštění kampaně ředitelka IQ Roma Servisu Katarína Klamková, jejíž společnost pomáhá v Jihomoravském kraji hledat Romům práci.

Hra se stereotypy

I prověření a pracovití romští uchazeči prý ale narážejí na to, že jsou coby Romové vnímáni jako lidé, kteří nechtějí nebo nejsou schopní pracovat a žijí jen ze sociálních dávek.

Proto bude od srpna spuštěn portál www.mypracujeme.cz, kde budou příběhy konkrétních pracujících Romů. V budoucnu by zde také měla vzniknout jakási burza práce, kde by si zaměstnavatelé mohli vybrat prověřené pracovníky z řad Romů.

"Když vám řekne etnický Čech, že vám vybílí byt, považujete ho za malíře pokojů nebo přítele, který vám pomůže. Když vám ale totéž přímo či nepřímo sdělí Rom, tak automaticky počítáte s nejhorším. Asi vám chce vykrást celý byt," vysvětlil Petr Vlasák z reklamní agentury, která z těchto důvodů připravila kampaň hrající si se stereotypy. Na plakátu tak lidé uvidí třeba nápis Zas mi to štípla Cikánka a pod tím menším písmem dovětek A krásně. Stříhá keře nejlíp ze všech.

Happeningy a soutěže

Kromě plakátů v pražském metru budou součástí projektu také bannery na internetu a nejrůznější happeningy, soutěže a další akce.

Podle odborných odhadů je v Česku asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v ghettech. Většina dospělých je tam bez práce, rodiny jsou závislé na dávkách, děti chodívají do zvláštních škol. Dubnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ale ukázal, že většina Čechů si myslí, že Romové mají stejné nebo i lepší podmínky pro život než ostatní obyvatelé. Na 60 procent dotázaných ale uvedlo, že při hledání práce to mají Romové horší.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.