Lidovky.cz

Zlaté padáky a jídlo za miliony – tak si užívali šéfové Obecního domu

Česko

  14:09
PRAHA - Schůze s občerstvením za desítky tisíc, neprůhledné platy a jako záložní plán štědré zlaté padáky. Vedení pražského Obecního domu za éry primátora Pavla Béma a modro-oranžové koalice hýřilo kde se dalo. Unikátní secesní památka se přitom už čtyři roky po sobě topí v dluzích.
Francouzská restaurace v Obecním domě - ilustrační foto

Francouzská restaurace v Obecním domě - ilustrační foto foto: archivLidové noviny

V roce 2010 skončilo hospodaření Obecního domu v mínusu téměř 21 milionů, o rok později činila jeho ztráta více než 16 milionů. I letos očekává ředitel této městské akciové společnosti Vlastimil Ježek manko zhruba čtyři miliony. Přitom ještě v roce 2006 takovému pádu nic nenasvědčovalo.

Obecní dům, a.s.

Akciová společnost Obecní dům vznikla v červnu 2002. Její stoprocentní vlastník je pražský magistrát.

Spravuje historickou secesní budovu a pořádá kulturní a vzdělávací akce. Prostory pronajímá i pro soukromé akce.

„Po mém odchodu šla úroveň rychle dolů. Sváděli to na ekonomickou krizi,“ řekl serveru Lidovky.cz František Laudát, který dům řídil v letech 1996 až 2006.

Tehdy dům vedl jako zastupitel ODS, nyní jako poslanec TOP 09 nešetří Laudát kritikou. Podle něj bylo chybou například převedení ekonomického oddělení na externí firmu, i to, že Obecní dům začal spolupracovat s „podivnými agenturami“.

„Rezervy, které jsme vytvořili, byly vyplundrovány. Bylo jen otázkou času, kdy k tomu dojde,“ stěžuje si politik.

Schůze pro tři – občerstvení za 30 tisíc

Přestože klientů ubývalo, počet ředitelů a manažerů rostl. A s tím i jejich rozmařilost. Například schůze dozorčí rady končily loni pravidelně s účtem 30 tisíc za občerstvení. „Při třech členech rady mi to připadá jako hodně opulentní mejdany,“ komentuje to současný šéf představenstva Ježek.

Podle něj se náklady na reprezentaci vyšplhaly až na tři miliony korun ročně. „Spadlo do toho i občerstvení při plesu Obecního domu, což byla další z velmi povedených a hlavně prodělečných akcí,“ vypočítává Ježek.

ROZHOVOR

Vedle bohatých rautů přišlo bývalé vedení podniku také s další novinkou – luxusním služebním vozem, za který platil Obecní dům měsíční leasing 30 tisíc. V majetkovém soupisu tak auto nefigurovalo.

„Když jsme při inventuře zjistili, že nám chybí zimní gumy, přišlo nám to divné, protože žádné auto jsme neměli,“ vzpomíná Ježek. S vozem nyní jezdí Ježkův předchůdce a bývalý pražský radní za dopravu Radovan Šteiner.

Leasing auta převzal na sebe. „Ano, auto je na operativní pronájem,“ potvrdil Šteiner v textové zprávě serveru Lidovky.cz.

Zlaté padáky za 'unikátní know-how'

Interní audit, který si nové vedení Obecního domu vypracovalo, také odhalil, že představenstvo si nasmlouvalo velmi netransparentní mzdy. Ačkoliv navenek pobíral jeho předseda necelých 15 tisíc, měl vedle toho uzavřenu ještě další zaměstnaneckou smlouvu na 80 tisíc měsíčně.

Management také nezapomněl myslet na zadní vrátka, zajistil si totiž nadstandardní konkurenční doložky, takzvané „zlaté padáky“. Ty byly nastaveny na maximální možnou dobu – 12 měsíců. V případě předsedy představenstva to znamená částku přibližně milion korun.

Taková renta měla být původně vyplacena třem bývalým manažerům Obecního domu: bývalým předsedům představenstva Bohumilu Černému, Radovanu Šteinerovi a bývalému generálnímu řediteli Tomáši Vackovi.

ČTĚTE TAKÉ

Nakonec na ni ale dosáhl jen Černý. Právě pod jeho řízením se přitom Obecní dům dostal do milionových ztrát a jeho podpis stojí na řadě velmi nevýhodných smluv, které současné vedení ruší. Nárok na zlatý padák lze totiž zrušit pouze před rozvázáním pracovního poměru, což se u Černého nestihlo.

„Doložka obsahovala formulku, že prací v Obecním domě byla nabyta unikátní know-how provozování prvotřídní historické památky, to je absurdní. Výši odstupného navíc považuji za nemravnou. Zlaté padáky jsme zrušili,“ uzavírá Ježek.

Serveru Lidovky.cz se zatím nepodařilo získat vyjádření Bohumila Černého, stejně jako exprimátora Pavla Béma, pod jehož vedení Obecní dům spadal. Poslanec a vášnivý horolezec se totiž ještě nevrátil z himalájské výpravy na vrcholek K2 a kontaktovat ho není možné.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.