Lidovky.cz

Ukázkový případ BIS: chtěla očistit justici, trest pro ni žádal Rampula

Česko

  7:00aktualizováno  14:53
PLZEŇ - Kvůli napomáhání zločinci podala tehdejší šéfka plzeňských žalobců Marie Poláková na svého podřízeného kárnou žalobu. Nakonec skončila sama potrestána. Serveru Lidovky.cz se podařilo dosadit do anonymního příběhu ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby konkrétní jména.

Šéfka plzeňských žalobců Marie Poláková (vpravo) a šéfka unie žalobců Lenka Bradáčová u kárného soudu. foto: ČTK

V justičních kruzích je to známá kauza, která dodnes jitří emoce. Díky aktuální výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) příběh s příchutí absurdního dramatu znovu ožívá. Vyšetřovatele totiž zaujal natolik, že kvůli němu ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti připravili novelu zákona o "řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů".

ČTĚTE TAKÉ:

O co jde? V roce 2010 Poláková z odposlechů nasazených na exšéfa karlovarské pobočky policejní inspekce Miroslava Šouleje, obviněného ze zpronevěry, zjistila, že její podřízený, žalobce Libor Řeřicha zvaný "český Cattani", svému známému Šoulejovi pomáhá.

Neváhala a podala na Řeřichu kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Jenže neuspěla. Důvod? Předsedkyně senátu Milada Tomková argumentovala, že není možné použít citlivé informace získané z policejních odposlechů v rámci trestního řízení pro kárnou žalobu.

Tím ale příběh nekončí. Řeřicha totiž žalobu označil za šikanu a snahu o skandalizaci jeho osoby. Na základě toho loni na Polákovou podal kárnou žalobu dnes již bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. A uspěl. Kárný senát rozhodl, že chybovala, když na základě odposlechů z jiné kauzy na podřízeného podala kárnou žalobu. Paradoxně se tak provinila Poláková, která krátce na to odešla do důchodu. Řeřicha pracuje jako státní zástupce dodnes.

Co napsala BIS

Na případu kárného řízení s konkrétním státním zástupcem BIS ilustrovala nefunkčnost kárného řízení jako zákonného institutu, který by měl problematické aktivity soudců a státních zástupců řešit. Dosavadní pojetí kárného řízení zcela nezaručuje, že závažná pochybení soudců a státních zástupců budou adekvátním způsobem potrestána. Ministerstvo spravedlnosti bylo o tomto faktu v rámci úzké spolupráce s BIS informováno a připravuje, mj. za přispění poznatků BIS, novelu příslušného zákona, která by měla značně zkvalitnit právní úpravu institutu kárného řízení soudců a státních zástupců.

Soud podle šéfky unie žalobců Lenky Bradáčové, která Polákovou u kárného soudu zastupovala, rozhodl šalamounsky. "Formálně podstata kárného provinění byla, ale nebyla potrestána," řekla Bradáčová serveru Lidovky.cz.

Absurdita nad absurditu

Bývalý náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer, na jehož stole poznatky BIS vycházející z kauzy Poláková skončily, však volí ostřejší tón. "To byl mimořádný případ. Senát jí sice neuložil žádný trest, ale to je jedno, je to absurdita nad absurditu," kroutí hlavou nad rozhodnutím soudu.

Melzer BIS vyslyšel a snažil se podobným absurditám zabránit. "Reagovali jsme na to a připravili jsme velkou novelu zákona o soudech a soudcích. Je tam napsáno, že je použitelný jakýkoliv legálně získaný důkaz, byť by byl získán za jiným účelem," popsal Melzer serveru Lidovky.cz jednu z navrhovaných změn.

Po tom, co premiér náhle odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a poté skončil i Melzer, je však další osud novely nejasný. Úřad pod vedením nového ministra Pavla Blažka na dotazy týkající se novely odpovídá vyhýbavě.

"Rezolutně odmítáme plošné, zobecňující a neodůvodněné výroky BIS na adresu justice. Drtivá většina z 3049 soudců a 1230 státních zástupců vykonává svou činnost profesionálně, jsou to čestní lidé a ministerstvo spravedlnosti za všemi součástmi justice stojí. Nicméně z hlediska systémového ministerstvo spravedlnosti připravuje změny příslušných zákonů,“ vzkázala serveru Lidovky.cz mluvčí rezortu Petra Hrubá.

Skončí novela v šuplíku?

Má tedy "Melzerova" novela šanci? "Bude podléhat změnám, zatím je to ve fázi diskuzí," říká k tomu neurčitě Hrubá. Podle zdroje serveru Lidovky.cz z ministerstva však nejspíše neprojde. "Nebudou dělat nic, co by pro justici bylo kontroverzní. Vzhledem k tomu, že zpřísnění podmínek kárného řízení, kontroverzní je, čekám, že neprojde," odhadl.

Případ se nicméně dostal až před Ústavní soud, ten by mohl rozhodnutí kárného senátu zrušit. "Je to složitá právní otázka, proto taky paní Poláková podala ústavní stížnost, o níž doposud nebylo rozhodnuto," přiblížila Bradáčová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.