Lidovky.cz

Nejistota v královédvorské zoo. Zaměstnanci se obávají konce

Česko

  14:49
DVŮR KRÁLOVÉ - Za úspěšný chov ohrožených zvířat sbírala jedno ocenění za druhým. Jako první v Česku přišla s nápadem afrického safari. Teď však zoo ve Dvoře Králové čelí ostré kritice. Při převozu zvířat údajně porušovala etický kodex.

Zoo ve Dvoře Králové nyní čelí ostré kritice. Při převozu zvířat údajně porušovala etický kodex. Ředitelka zahrady však popírá, že by museli některá zvířata nyní vrátit. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Zatímco ředitelka královédvorské zoo Dana Holečková s úsměvem a energicky odmítá, že by zahradu čekaly těžké časy, řada místních chovatelů se tváří zkroušeně. Fakt, že Světová asociace zoologických zahrad vyškrtla „jejich“ zoo z prestižního seznamu, nesou těžce.

„Je mi smutno. Mám strach, že je to konec naší chovatelské práce,“ říká jedna z ošetřovatelek vystupující z malého nákladního vozu. Jméno říci nechce. Jen těžko však skrývá slzy. Asociace se s královédvorskou zoo rozloučila proto, že údajně porušovala etický kodex při práci se zvířaty.

„Zmiňované problémy zahrnují obvinění z vážného porušení etického chování v souvislosti s řadou převozů zvířat. Rada WAZA došla k závěru, že specifické podmínky nebyly naplněny. Členství Zoo Dvůr Králové proto bylo ukončeno pro neschopnost splnit standardy reprezentované etickým kodexem,“ uvedl pro ČT výkonný ředitel asociace Gerald Dick.

Zoo ve Dvoře Králové nyní čelí ostré kritice. Při převozu zvířat údajně porušovala etický kodex. Ředitelka zahrady však popírá, že by museli některá zvířata nyní vrátit.

Zoo před časem po vleklých sporech sama vystoupila i z evropské asociace a podle některých kritiků se teď definitivně ocitla v izolaci od „zvířecího“ dění v jiných zahradách. Vedení si však z vyloučení těžkou hlavu nedělá.

Budou se vracet zvířata?

Zprávy o tom, že v souvislosti s vyškrtnutím z organizace bude muset vracet některá vzácná zvířata, jsou prý nepravdivé. „Zoo Dvůr Králové vždy dodržovala všechny zákonné předpisy, v chovu zvířat patří k nejlepším na světě. Nebudeme muset vracet žádná zvířata, protože WAZA zvířata nevlastní ani nemá oprávnění je poskytovat a také sama nerealizuje žádné chovné programy,“ podotýká mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Ředitelka Holečková se navíc zlobí, že světová asociace prý dosud neuvedla konkrétní pochybení a ani s ní situaci neprobrala. „Pro mě je to jako Mnichov. Rozhodli o nás bez nás,“ tvrdí Holečková. Od okamžiku, kdy se zpráva o „rozkmotření“ zoo s uznávanými organizacemi dostala na veřejnost, pobíhá a zvedá telefony. Prestižní členství podle ní zahrada nepotřebuje. Naopak. Ušetří.

PSALI JSME:

„Ročně nás to stálo asi tři sta tisíc korun. Ty peníze teď můžeme využít jinak,“ dodává Holečková.
Se svými kritiky se shoduje v jediné věci. Rozbuškou pro tahanice o zachování členství v organizacích byl rok 2009. Tehdy zoo naplánovala převoz vzácných nosorožců bílých do rezervace v Keni, proti čemuž se postavila právě Evropská asociace zoologických zahrad (EAZA) - tatáž organizace, z níž královédvorská zoo po neshodách sama vystoupila.

Odsun nosorožců

Účelem převozu mělo být podle Holečkové rozmnožení zvířat. Přestože byla královédvorská zoo jediná na světě, které se to u tohoto druhu opakovaně podařilo v zajetí, v roce 2000 se od ní štěstí odvrátilo. Tehdy se narodilo poslední mládě a i přes veškerou snahu místních i zahraničních veterinářských kapacit už samice nezabřezly.

Řešením mělo být právě stěhování do nového prostředí v Keni. Řada odborníků to však označila za ukvapené. „Odsun nosorožců schvalovali, ale až po inseminaci a důkladném vyšetření. Chtěli, aby samice nejprve zabřezly, a až pak by odsouhlasili jejich transfer do Afriky - jako pokus živočišný druh zachránit. To se nestalo. Odsun byl ukvapený, rychlý. Dnes jsou nosorožci v Keni třetí rok. Anic se neděje,“ řekla serveru Lidovky.cz dcera zakladatele královédvorské zoologické zahrady Lenka Vágnerová.

K TÉMATU:

Ukvapenost v převozu zvířat však Holečková popírá. Kritiku -nejen ze strany Vágnerové, ale zejména z řad bývalých zaměstnanců zoo, kteří po transferu nosorožců začali ze zahrady odcházet - považuje za účelovou. „Jde o boj o křeslo ředitele zahrady. Projekt s nosorožci byl naopak velmi úspěšný. Samice cyklují, probíhá páření. Celou dobu se snažíme o záchranu těchto zvířat,“ říká Holečková.

Mezi současné členy světové i evropské asociace zahrad patří i zoo v pražské Troji. Své členství považuje za důležité. „Přínos této spolupráce se neprojevuje jen ve zvyšování prestiže zoo, ale je i jedním z předpokladů jejích chovatelských úspěchů a bezplatným zdrojem zvířat. V rámci spolupráce s evropskou asociací jsme získali třeba tři slony indické či čtyři gorily,“ uvádí ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.