Lidovky.cz

Šťastný: Dál odmítám vyšší daně pro bohaté. Tluchoř: ODS popírá sama sebe

Česko

  14:00aktualizováno  15:41
PRAHA - Jaké konkrétní úpravy chtějí prosadit rebelující poslanci ODS, kteří při hlasování ve sněmovně potopili koaliční balíček daňových změn? Své požadavky poodkryl v anketě LN pouze Boris Šťastný. Petr Tluchoř shrnul výhrady na svém webu. Ostatní mlčí: Jednání začínají, nebylo by fér cokoliv říkat, shodují se.

Šestice rebelujících poslanců ODS foto: Reprofoto

Balíček daňových změn, který vrátil Senát, ve středu neprošel hlasováním v Poslanecké sněmovně. Ruku pro něj totiž nezvedlo šest poslanců ODS, kteří k němu mají výhrady. Vláda však ve čtvrtek balíček opět odhlasovala a to bez jakékoli změny.

K TÉMATU:

Teď daňové paragrafy čeká nové schvalování, takže je možné měnit jejich podobu. Musí s nimi však souhlasit koalice, přičemž podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) mnoho prostoru k vyjednávání není. Neschválení daňových změn by navíc znamenalo pád vlády. Premiér Nečas chce totiž příští hlasování o daňovém balíčku spojit s žádostí o vyslovené důvěry a potřebovat bude 101 hlasů.

Jaké úpravy chtějí v daňovém balíčku prosadit? Rebelující poslanci ODS odpovídali v anketě LN:

  • Boris Šťastný

Pro mne osobně v souladu s ideovými základy ODS je největším tématem k jednání Kalouskem navrhované zavedení progresivního zdanění, respektive druhé sazby daně z příjmu pro úspěšné lidi.

Vím, že ten zákon půjde do standardního čtení, to znamená, že máme několik týdnů na to, abychom s ním něco udělali. Očekávám, že ta jednání budou probíhat na úrovni klubu ODS, která se později promítnou do jednání koaličních partnerů. Nežádám žádná individuální jednání s kýmkoli. Tedy ani s premiérem. Nemyslím si, že by měla probíhat nějaká zvláštní, oddělená, expertní jednání.

Termín jednání na klubu záleží na jeho vedení , všechny iniciativy by měly být stejně jako v minulosti na vedení klubu, to není otázka na mě, to je otázka na předsedu klubu.

  • Tomáš Úlehla

Expertní skupina teprve zpracovává návrh kompenzačních opatření tak, aby se na poslaneckém Klubu ODS a následně v koalici mohl projednat, případně dohodnout konečné řešení před hlasováním, případně i s avizovanou variantou spojení s důvěrou vlády.

  • Jan Florián

Představu od začátku máme jasnou, je to v kontextu vyjádření, která zazněla ode mne i od kolegů v médiích. Před jednáním nic prozrazovat nebudu, to by nebylo korektní.

  • Ivan Fuksa

Jednání začínají a nepovažuji za korektní vysílat vzkazy prostřednictvím médií.

  • Petr Tluchoř

Na dotaz LN neodpověděl, později své požadavky shrnul na svých webových stránkách:

"Pro mě jako člena ODS je pak zásadním problémem, že vláda rezignovala na snižování výdajů, zejména mandatorních. Místo systémových reforem sahá k nesystémovému mixu škrtů a zvyšování daní. Není divu, že ekonomičtí experti hodnotí balíček vesměs negativně. A zcela zásadně ho odmítá i prezident Václav Klaus, kterého rozhodně snad nelze vinit z toho, že by byl proti snižování rozpočtového deficitu - což je deklarovaný cíl balíčku. Jenže zvyšování daní jako lék na krizi jednoduše nefunguje. Naopak dusí růst, ničí podnikatele a rozpočtu nakonec nepřináší ony očekávané miliardy.

...Ale kdo z členů ODS by ho (balíček) přijímal s nadšením? Zvyšování daní, milionářská dávka, útok na živnostníky a aktivní seniory - tím vším ODS popírá sama sebe. Nic z toho nebude fungovat."

  • Marek Šnajdr nechtěl své požadavky na změny v balíčku uvést.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.