Lidovky.cz

Svoboda za rok splatil přes tři miliony. Kde na to vzal, však zatajil

Česko

  7:00
PRAHA - Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se zamotal do majetkových přiznání. Během jednoho roku splatil více než třímilionovou hypotéku. Podle svých slov získal peníze z prodeje nemovitosti. Do majetkového přiznání však žádný takový příjem nezapsal. To ovšem znamená, že porušil zákon o střetu zájmů.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda foto: ČTK

Server Lidovky.cz si posvítil na majetková přiznání státních úředníků, aby zjistil, jestli podle zákona informují o svých majetkových poměrech. Nahlédl i do registru pražského magistrátu, kde zjistil, že sám primátor Bohuslav Svoboda nemá přehled o svých výdajích a příjmech.

Svoboda se ve vysoké politice pohybuje teprve krátce a mediální obraz bojovníka proti korupci mu dokonce přisoudil přízvisko "Pan čistý". Před rokem v rozhovoru pro Reflex označil za hlavní způsob, jak předejít korupci, "otevřenost informací". Jak však ukazuje jeho majetkový striptýz, sám k voličům zcela otevřený není.

Pohled na majetková přiznání primátora za roky 2010 a 2011 totiž odhalil zásadní nesrovnalost. Zatímco v prvním dokumentu Svoboda uvedl, že má nesplacenou hypotéku ve výši téměř 3,4 milionu korun, v přiznání za rok 2011 zůstala kolonka pro uvedení nesplacených finančních závazků prázdná.

Na téma MAJETKY ÚŘEDNÍKŮ se dnes ještě dočtete:

Lidovky.cz proto požádaly primátora o vysvětlení, jak zvládl splatit několikamilionovou sumu během jednoho roku. "Tuto hypotéku jsem splatil a to z příjmu z prodeje poloviny nemovitosti," reagoval Svoboda. "Vše bude nyní zaknihováno a poté dohledatelné na katastru nemovitostí," dodal ještě.

Velké zmatky

Zdánlivě jednoduché vysvětlení má však jeden háček. V majetkovém přiznání totiž primátor žádný příjem z prodeje nemovitosti neuvedl. Znamená to, že se vysvětlováním v podstatě sám přiznal k porušení zákona o střetu zájmů. Podle něj je totiž coby "veřejný funkcionář povinen uvést veškeré peněžité příjmy přesahující částku 100 tisíc korun".

"Nezáleží na tom, zda jsou to peníze z nějaké výdělečné činnosti nebo z prodeje majetku. I to je peněžitý příjem," uvedl Petr Leyer z právní poradny Transparency International.

Na dotaz, zda si je primátor vědom toho, že porušil zákon, však přišla překvapivá odpověď. "Pan primátor to prodal letos, proto to teprve bude uvedeno za letošní rok," sdělila mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Okolnosti splacení dluhu se tak zamotávají ještě víc. Pokud primátor prodal nemovitost teprve letos, jak mohl za obdržené peníze splatit hypotéku už loni? "Jeho obchodní partner mu loni dal peníze - určitou formu půjčky právě na tu hypotéku," sdělila mluvčí. S touto osobou se pak Svoboda dohodl, že na oplátku na ni letos převede polovinu svého dvojdomku. Jméno obchodního partnera však primátor neuvedl. Zda je tvrzení pravdivé, tak nelze ověřit.

Na téma MAJETKY ÚŘEDNÍKŮ už jsme vydali:

I kdyby vysvětlení bylo pravdivé, stále ovšem platí, že primátor porušil zákon. "Veřejný funkcionář je povinen přesně, úplně a pravdivě písemně oznámit, že během výkonu funkce získal jakékoliv peněžité příjmy nebo jiné majetkové výhody... nebo že má nesplacené finanční závazky," stojí v zákoně. 

Primátorovi hrozí pokuta v maximální výši 50 tisíc korun. Nejprve by však někdo musel dát podnět na magistrát, který by věc předal k přestupkovému řízení obci, v níž má Svoboda trvalé bydliště. Tou obcí je Praha. Takže o případné pokutě by nakonec rozhodovali úředníci, kteří jsou mu podřízení.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.