Lidovky.cz

Vláda slíbila centrální registr majetků. Vznikla jen stránka za 50 tisíc

Česko

  8:00
PRAHA - Mělo to být jednodušší a vstřícnější řešení pro všechny, kdo chtějí kontrolovat majetky politiků a úředníků. Z plánu vytvořit centrální registr majetkových přiznání však zůstal zatím jen příslib v programovém prohlášení vlády.

Petr Nečas a Karolína Peake ve sněmovně. foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Vláda se rovněž zasadí o zavedení centrálního registru oznámení podle zákona o střetu zájmů," stojí v programovém prohlášení vlády Petra Nečase (ODS) z roku 2010. Avšak přestože už má kabinet za sebou více než polovinu volebního období, na centrálním registru se ještě ani nezačalo pracovat.

Vláda bilanci tak černě nevidí. "Částečně se tomuto závazku vyhovělo tím, že ministerstvo spravedlnosti místo toho, aby vytvářelo zcela nové stránky a nový systém, vytvořilo za 50 tisíc jedno webové rozhraní," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz předsedkyně Legislativní rady vlády Karolína Peake (LIDEM).

Odkázala vzápětí na webovou adresu creo.justice.cz, na které se rozhraní nachází. "Přes něj se dostanete na všechny registry všech orgánů, které je zřizují," uvedla Peake. Připustila však, že toto řešení je původnímu plánu vzdálené. Navíc aby uživatel danou stránku našel, musí do vyhledávače zadat její krkolomný název 'Centrální registr evidenčních orgánů'.

Spousta papírování

Aktuálně vypadá situace kolem majetkových přiznání následovně: Poslanecká sněmovna, Senát, jednotlivá ministerstva, ale i každý krajský, městský či obecní úřad zřizuje svůj vlastní registr majetkových přiznání. Politici a vybraní úředníci do něj musí každý rok vkládat majetkové přiznání, aby tak umožnili veřejnou kontrolu svých majetků.

Chce-li tak někdo například zkontrolovat přiznání pracovníků všech 14 ministerstev, musí zaslat 14 žádostí o přístup do registrů. Zavedením centrálního registru by vleklé papírování zmizelo. Po vyřízení žádosti by člověk mohl na jedny přihlašovací údaje prohlížet majetková přiznání ze všech ministerstev, ale i přiznání poslanců a senátorů či pracovníků ostravského magistrátu. Veřejná kontrola by se tak značně zjednodušila.

Co zjistily Lidovky.cz kontrolou majetkových přiznání?

Jeden registr pro všechna přiznání chtěli prosadit už poslanci, kteří stáli u vzniku zákona. Tehdy to však podle bývalého poslance ČSSD Miloslava Kaly nešlo zrealizovat z technických důvodů. "Ale myslím si, že v dnešní době už by to problém nebyl, protože elektronicky se doba posunula," uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz, ve kterém zřízení centrálního registru označil za klíčovou věc (VÍCE ZDE). 

Celý zákon potřebuje změnit

Karolína Peake tvrdí, že vláda ještě centrální registr ze stolu neshodila a do konce volebního období by ho ještě mohla stihnout zrealizovat. "Samozřejmě by to stálo trošku více peněz než řešení, které udělalo ministerstvo spravedlnosti - tedy ono webové rozhraní," podotkla Peake.

Změnu podle ní ale potřebuje i celý zákon o střetu zájmů, který vedení registrů a odevzdávání majetkových přiznání nařizuje. V příštích měsících se jím prý bude podrobněji zabývat. Znovu je potřeba podle Peake například zvážit výši sankce, která hrozí politikům a úředníkům za nedodržování zákona o střetu zájmů. V současnosti je maximální hranice stanovena na 50 tisících.

ČTĚTE TAKÉ:

"Do zákona bych chtěla prosadit i zavedení majetkového přiznání, které by veřejní činitelé odevzdávali hned při vstupu do funkce," dodala Peake. Veřejní funkcionáři by tak museli informovat o majetku, který při vstupu do funkce mají. V současnosti uvádí pouze každý rok k 30. červnu majetek, který nabyli během výkonu funkce.  

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.