Lidovky.cz

Za miliardový tunel fondů Trend a Mercia padly nízké tresty

Česko

  13:45aktualizováno  16:36
HRADEC KRÁLOVÉ - Krajský soud v Hradci Králové v případu údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia uložil dvěma bývalým manažerům fondů tříleté tresty a dvěma dvouleté tresty vězení. Odsouzena tak byla polovina z osmi obžalovaných.

Spravedlnost. foto: Shutterstock

Tresty jsou nižší než v původních rozsudcích. Obžaloba vinila vedoucí pracovníky z poškození fondů ve výši 1,4 miliardy korun. Původní nejvyšší trest byl sedm let  a odsouzeno bylo deset lidí.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně si pro odvolání ponechala lhůtu, někteří odsouzení se rovnou odvolali.

Na dva roky do vězení mají jít Miroslav Hálek a Libor Páv. Tříletý trest vězení uložil soud Luďkovi Špriňarovi a Janu Cholastovi. Muži jsou odsouzeni za porušování povinností při správě cizího majetku. Všichni mají zákaz činnosti v orgánech obchodních společností na pět let. V různé míře mají odsouzení fondům zaplatit náhradu škodu v částce přes 700 milionů korun. Vynesení rozsudku se účastnili jen Hálek a Páv.

Fond Trend

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v případu figurují jako svědci. Obžalovaní podle spisu získali nad fondy Trend a Mercia kontrolu v polovině 90. let. Fond Trend v roce 2000 zkrachoval, fond Mercia je v likvidaci.

Hradecký soud případ projednává už potřetí, předchozí dva rozsudky z let 2008 a 2009 pražský vrchní soud zrušil. Kauza začala před 16 lety a s více než miliardovou škodou je jedním z největších případů tunelování v Česku.

Majetek "vyšuměl"

Rozhodující pro pondělní rozsudek byly nové znalecké posudky z oborů ekonomiky a reklamy. Soud tak podle předsedy senátu Luboše Sováka obviněné v řadě žalovaných skutků na základě posudků zprostil obvinění. Čtyři obžalovaní proto v pondělí od soudu odešli bez trestu.

Soud například nepotrestal údajné machinace s nákupem reklamy za peníze fondů či machinace s vyvedením akcií obchodního domu Kotva. Ani smluvní pokuty za neprovedené obchody s akciemi prý podle znalců nebyly neúměrné. Obvinění však podle soudu nedělali dost pro to, aby škody hrozící fondům odvrátili.

Podle státní zástupkyně Soni Bělohlávkové majetek kvůli hospodaření zástupců fondů "vyšuměl". Poznamenala, že snížení trestu ovlivnilo i to, že jde o velmi starý případ. Odvolání žalobkyně hodlá podat.

Těžko uchopitelný rozsudek

Hálek, který byl podle obžaloby údajnou hlavou celé skupiny a dva roky strávil ve vyšetřovací vazbě, nyní poprvé od soudu neodešel s nejvyšším trestem. Proti trestu se chce opět odvolat. "Rozsudek je pro mě těžko uchopitelný. Jsme odsouzen za to, že jsem nic nedělal proti smlouvám, které sám soud i znalci označili za správné. I to sdělení obvinění před 15 lety bylo nezákonné," řekl Hálek. Odmítl, že by jeho jednáním vznikla akcionářům Trendu škoda.

Rozsudek soudce četl dvě hodiny, všichni přítomní v soudní síni stáli. Posadit se mohli jen lidé se zdravotními problémy.

Podle obžaloby desítka manažerů v polovině 90. let z portfolií fondů různými machinacemi vyvedla akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva. Hlavou celé skupiny byl podle obžaloby Miroslav Hálek, který jakoukoli vinu odmítá a obvinění označuje za nezákonné. Při nynějším jednání soud zejména projednával nové znalecké posudky z oborů ekonomiky a reklamy. Hálek odešel od soudu s dvouletým vězením.

Při minulých dvou verdiktech soud část manažerů fondů poslal do vězení, části uložil podmínku a některé obžaloby zprostil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.