Lidovky.cz

Tykadlový Smetana se vydal policii, půjde na 67 dní do vězení

Česko

  11:36aktualizováno  18:31
PRAHA - Bývalý řidič Roman Smetana se vydal policistům. Přijel na služebnu do Bartolomějské ulice podat vysvětlení, kde ho zadrželi. zřejmě převezou do věznice na Pankrác. Novinářům to potvrdila pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Roman Smetana se vzdal policii. foto: ČTK

Na Smetanu soud v pondělí vydal zatykač kvůli tomu, že minulý týden nenastoupil trest v olomoucké věznici. Policisté začali bývalého řidiče také prověřovat kvůli podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí. Zatím ho však neobvinili. Případ předají do Olomouce. Před policejní služebnu dorazili i prezidentští kandidáti Jiří Dienstbier (ČSSD) a Táňa Fischerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Smetana si má ve vězení odpykat ještě 67 dní. Brány olomoucké vazební věznice opustil předčasně 24. května kvůli stížnosti ministra spravedlnosti pro porušení zákona. Nejvyšší soud ale stížnost zamítl. Stejně tak neuspěli ani jeho příznivci, kteří podali kvůli jeho případu prezidentovi žádost o milost. Smetana původně zvažoval, že podá kvůli svému případu stížnost k Ústavnímu soudu. Nakonec to však neudělá. Svým příznivcům prostřednictvím internetu vzkázal, že je malá šance na úspěch a hrozilo by smetení ze stolu kvůli nevyužití všech opravných prostředků.

Úmysl vydat se oznámil Smetana už v sobotu, kdy v přestrojení za zvukaře pronikl až do volebního štábu ODS, kde několik minut mluvil s premiérem Nečasem. Za ním se vypravil už v pátek do volební místnosti v Rožnově pod Radhoštěm, jenže ho zadržela policie. Jelikož ale neměla zatykač, známého řidiče propustila.

Mediálně známý případ začal před volbami v roce 2010, kdy Smetana pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech. Kromě nápisů politikům přikresloval tykadla. Tvrdil, že tím chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz.

Nejvíc pokreslených plakátů patřilo ODS, která se u soudu domáhala náhrady škody. Smetana straně 15.667 korun uhradil. Odmítl však vykonat soudem uložené veřejně prospěšné práce. O jeho příběhu natáčí film dokumentaristé Filip Remunda a Vít Klusák.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.