Lidovky.cz

Velké ryby za mřížemi. Nová generace policistů je tu

Česko

  12:00
PRAHA - Před půl rokem odpovídali, proč se korupci v Česku nedaří rozkrývat. Po sérii obvinění vysokých představitelů moci odpovídají podruhé. Tentokrát na otázky: co se změnilo? Nastal bod zvratu? Začala nová éra? A případně - čí zásluhou? Čtěte názory lidí, kteří se z různých úhlů korupčním prostředím v Česku zabývají.

Policejní eskorta přivádí obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha foto: ČTK

Karel Čermák: Jedna vlaštovka jaro nedělá

- advokát a bývalý ministr spravedlnosti

Karel Čermák

"Ještě bych moc nejásal. Jedna vlaštovka jaro nedělá. Dobře bude, až budeme mít český pochvalný výraz pro whistleblowera, tedy slovo, jež bude označovat kladného hrdinu. Udavač, žalobníček a práskač jsou pejorativa a pěkně vyjadřují náš národní postoj k nepoctivosti. Tolerance, ne-li přímo obdiv. Novináři a literáti, snažte se!"

ČTĚTE TAKÉ:

Tomáš Kafka: Přichází nová generace policistů

- ředitel oddělení investigativních služeb a řešení sporů, Ernst & Young

Tomáš Kafka

"Tento vývoj je výsledkem několika faktorů. Vidím za ním změnu atmosféry ve státním zastupitelství, nástup nové generace policistů i státních zástupců a intenzivní tlak veřejnosti, médií a neziskových organizací, který jim 'rozvázal ruce'.

Na druhou stranu řada nových kauz může souviset s intenzivním předvolebním bojem mezi politickými stranami i uvnitř jednotlivých stran. Zvýšenou aktivitu orgánů činných v trestním řízení lze zatím hodnotit pozitivně, ale počkejme si, jak bude vypadat teď po volbách a jak dané případy dopadnou u soudu."

Anketa serveru Lidovky.cz

Začalo to květnovým obviněním poslance Davida Ratha. Pak přišlo obvinění poslankyně Vlasty Parkanové a také poslance Otto Chaloupky. Výpověď dostal Martin Křížek - šéf státní agentury Czechinvest, jejíž zakázky policie prošetřuje. Na severu Čech si policie přišla pro exnáměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu a spolu s ním obvinila kvůli podezření z podvodů s evropskými dotacemi dalších pět lidí. V dalších týdnech kriminalisté odvedli Vladimíra Šišku, prvního náměstka ministra Jaromíra Drábka, a obvinění po letech vyšetřování přistálo i v rukou známého lobbisty Marka Dalíka.

Co se změnilo, že v nejvyšších patrech politiky i státní správy padlo za posledního půl roku tolik obvinění. Nastal bod zvratu? Server Lidovky.cz se ptá odborníků, kteří se zabývají bezpečnostní situaci v zemi.

Iveta Jordánová: Do popředí se dostává profesionalita

 - předsedkyně správní rady nevládní protikorupční organizace Růžový panter

Iveta Jordánová

"To, že je aktuálně stíháno několik osob napojených na kruhy vysoké politiky je, domnívám se, důsledkem kvalitnější spolupráce státních zastupitelství a policie. Do popředí se dostává profesionalita, šéfové příslušných institucí nemají tak svázané ruce, jako tomu bylo dříve, nebojí se hájit profesní čest svojí i svých lidí a snaží se odolávat politickým tlakům. To je velmi dobré znamení. Policie však nemá dostatečné kapacity k uchopení všech významných kauz, kterých jsme svědky a těžko říci, zdali tomu bude v dohledné době jinak. Situace se výrazně zlepšila, není však optimální. Také je stále velkým tajemstvím, jaké role sehrávají v řešení korupčních kauz vysokých politiků tajné služby."

Marek Bodlák: Lidé už neberou korupci za běžnou věc

- státní zástupce obvodního zastupitelství pro Prahu 10

Marek Bodlák

"Zda nastal bod zvratu si netroufám říct. Nemyslím si, že nastala nějaká vzpoura státních zástupců, ostatně sami státní zástupci by bez dobré spolupráce s policií mnoho nezmohli. Pokud jde o politickou podporu, tak se jedná spíše o prázdné proklamace - jestliže se takřka denně omílají fráze o nutnosti boje proti korupci a protikorupčních opatřeních, zatímco realita je diametrálně odlišná, tak se o podpoře příliš hovořit nedá. A nezasahování do trestního řízení není podpora, ale samozřejmost.

Přímou souvislost bych neviděl ani ve změnách na VSZ, na to uběhla příliš krátká doba a korupční a další kauzy se zpravidla nerodí ze dne na den. Obvykle jsou věci rozpracovávány delší dobu předtím, než dojde k zahájení trestního stíhání. Tedy zde se spíše jedná o časovou souhru a jakýsi mezitimní výsledek dlouhodobější práce, byť samozřejmě změny v soustavě mohly přispět minimálně k tomu, že jednotlivé případy jsou realizovány s větším nasazením, odvahou a bez obav z možných zásahů „shora“.

ČTĚTE TAKÉ:

Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že stejně jako uběhne určitý čas od prvotního podnětu k zahájení trestního stíhání, tak od zahájení trestního stíhání do podání obžaloby a následně pravomocného rozsudku je poměrně dlouhá doba, a byl bych poněkud skeptický k té určité euforii, že se konečně něco děje, když je ten či onen stíhán, nebo že někdo skončí ve vazbě (ostatně různé politické figury byly stíhány i dřív), protože podstatný je právě onen pravomocný odsuzující rozsudek na konci a odpovídající trest. Pokud totiž trestní řízení není završeno odsouzením a spravedlivým trestem (ponechávám nyní stranou možnosti odklonů v trestním řízení), nemůžeme tvrdit, a to ani přes sebevětší medializaci případů na počátku, že je boj s korupcí, a koneckonců jakoukoliv jinou trestnou činností, úspěšný a efektivní. Počkejme si tedy. 

Domnívám se však, a to považuji asi za nejdůležitější, že dochází ke změně vnímání a přístupu veřejnosti - totiž že lidé přestávají nejrůznější nepravosti včetně korupce považovat za běžnou součást života a chtějí proti tomu něco dělat, včetně toho, že korupční jednání více oznamují. A v tom, že si lidé přestávají nechat všechno líbit spatřuji naději na skutečný zvrat."

Další část ankety najdete na serveru Lidovky.cz ve středu ráno. Na otázky v ní odpoví například Karel Randák nebo Andor Šándor.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.