Lidovky.cz

Násilná výzva komunisty na Facebooku byla zřejmě podvrh

Česko

  16:09
PRAHA - Zpráva o výzvě asistenta komunistického poslance Jiřího Dolejše k násilí vůči „pravičákům“ a podnikatelům vzbudila bouřlivé reakce. Vzduchem hned začala létat trestní oznámení. Jak se ale později ukázalo, snímek z facebookového profilu byl nejspíš podvrh.

Asistent místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše Jaromír Petelík. foto: facebook.com

Deník Blesk napsal v sobotním vydání krátkou zprávu o tom, že zastupitel za Prahu 8 Jaromír Petelík (KSČM) nabádal na Facebooku k „rozvěšení pravičáků po městech, násilnému vyvlastnění podnikatelů a zabavení majetku jejich rodin do desátého kolene“.

Několik hodin poté Blesk na svých webových stránkách zveřejnil i snímek kontroverzního příspěvku, který se v tu chvíli na facebookovém profilu Petelíka nenacházel. O výzvě následně informoval i zpravodajský portál Novinky.cz.

Server Lidovky.cz se proto obrátil na Petelíkova nadřízeného – poslance Jiřího Dolejše s dotazem, zda se svým asistentem o celé záležitosti hovořil. Dolejš označil výroky za nepředstavitelné s tím, že samotného Petelíka se zatím nedaří kontaktovat, protože je v zahraničí.

Poslanec KSČM Dolejš a jeho asistent Petelík

Předseda obvodního výboru KSČM na Praze 8 Zdeněk Nagovský přitom ve svém prohlášení o příspěvku informoval bez pochybností. „Výroky, které se objevily na Facebooku Jaromíra Petelíka, člena naší obvodní organizace a zastupitele MČ Prahy 8, považuji za zcela nepřijatelné,“ sdělil Nagovský.

V tu chvíli zveřejnil zprávu i server Lidovky.cz, přičemž posléze byla doplněna i o vyjádření samotného Petelíka, ve kterém autentičnost příspěvku popírá. „Vše vnímám jako útok neznámého pachatele na mou osobu. Po návratu do ČR jsem rozhodnut podat v této věci trestní oznámení,“ vzkázal ještě večer Petelík skrze tiskové oddělení komunistické strany.

Příspěvek by musel 'vyfotit' sám Petelík

Za pravdu mu poté dali internetoví blogeři. Ti si totiž na snímku zveřejněném nejprve Bleskem a poté i ve větší kvalitě serverem Týden.cz všimli důležitého detailu. Příspěvek totiž obsahoval i ikonky zobrazující se pouze správcovi profilu – tedy přímo Petelíkovi.

Musel je tedy pořídit buď on sám, což je nepravděpodobné, nebo někdo, kdo získal jeho přístupové údaje. Další variantou může být také vytvoření zcela nového falešného účtu identického s politikovým.

Původní článek:

„Tvorba takového podvrhu nepředpokládá nijak vysokou počítačovou zdatnost: není potřeba Photoshop ani znalost sociálních sítí; 'přešlap' se snímkem z vlastního účtu je naopak spíš známka nedbalosti,“ píše například Michal Zlatkovský pro server Mediář.cz.

„Myslím si, že v době, kdy jsou zdrojem zpráv čím dál častěji sociální sítě, je zarážející, že novináři neumí odhalit jejich podvrhy, zejména, když je jejich provedení takto triviální. Jsem ale rád, že média po zveřejnění článku začala na situaci reagovat a doufám, že to povede k větší ostražitosti ohledně internetových zdrojů,“ dodal Zlatkovský pro server Lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.