Lidovky.cz

Stát školy a nemocnice církvím nevrátí, prodej majetku zdaní

Česko

  14:07
PRAHA - Stát poprvé odkryl karty ve hře kolem církevních restitucí. Církvím nevrátí budovy nemocnic či škol, ani pozemky, na nichž vyrostla stavba či se tam plánuje. Zároveň se vládní koalice dohodla s nezařazeným poslancem Doktorem, že církve zaplatí při prodeji majetku daň z příjmu.
Církev - ilustrační foto

Církev - ilustrační foto foto: Shutterstock

Ministerstvo Ministerstvo kultury poprvé zveřejnilo příklady budov, které se na základě přijatého zákona o církevních restitucích nebudou vracet, ale stát za ně zaplatí. Příklady majetku, který je zahrnutý ve finanční náhradě 59 miliard korun, uvádí ministerstvo kultury na svém webu.

Konkrétní případy majetku, který je zahrnut ve finanční náhradě:

  • Nemocnice Valtice ( vlastník Valtice)
  • Nemocnice Na Františku (Praha)
  • Statek Nebušice (Praha)
  • Zámek Řevnice (Řevnice)
  • Zámek Horní Dunajovice (Horní Dunajovice)
  • Zdravotní středisko Horoměřice (Středočeský kraj)
  • Střední odborná škola vinařská ve Valticích (Jihomoravský kraj)
  • Bývalé Arcibiskupské gymnázium v Praze Bubenči (ministerstvo
    vnitra)
  • Statek Horoměřice (Agrivep, a. s.)

zdroj: webové stránky ministerstva kultury.

Jde třeba o pražskou nemocnici Na Františku, nemocnici ve Valticích, kterou vlastní město, nebo tamní Střední odbornou školu vinařskou, jež patří Jihomoravskému kraji.

Na požádání o majetek budou mít církve rok, lhůta začne plynout od 1. ledna 2013. Nárok budou uplatňovat u státního subjektu, který s církevním majetkem hospodaří, v drtivé většině jde o Lesy České republiky a Pozemkový fond. Církve budou muset v každém konkrétním případě prokázat, že nárokovanou věc vlastnily po 25. únoru 1948.

Zákon obsahuje výjimky, podle kterých řada pozemků nebude církvím vydána, i kdyby na ně svůj nárok prokázaly. Jde například o státní pozemky, na kterých přibyla stavba po jejich zestátnění, či pozemky, kde se plánuje stavba dopravní nebo technické infrastruktury. Takové pozemky zůstanou státu.

Od 1. ledna 2013 také bude zrušena blokace církevního majetku, který nyní patří obcím, krajům a dalším nestátním subjektům. Tento majetek, jehož vlastníkem byla dříve církev, se však církvím také vracet nebude a zůstane ve vlastnictví měst, obcí a dalších subjektů.

Doktorova podmínka: církve zaplatí daň z prodeje

Církve pochopí záměr vládní koalice podpořit v parlamentu pozměňovací návrh k církevním restitucím, který by jim zavedl povinnost zaplatit daň z příjmu při prodeji vráceného majetku, řekl premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že se chce kvůli této otázce se zástupci církví sejít.
Na zrušení osvobození od daně z příjmu se s koalicí při nočním jednání Sněmovny o církevních restitucích dohodl nezařazený poslanec Martin Doktor (dříve ODS), který rychle připraví poslanecký návrh novely zákona. Zákon v noci podpořil.

S blokovaným majetkem nemohly obce léta disponovat, nyní se bude moci třeba na obecních pozemcích začít stavět a budou možné čerpat dotace z evropských fondů na tyto dosud blokované nemovitosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Finanční náhrada se bude vyplácet za majetek patřící obcím, krajům, soukromým osobám i firmám nebo státním institucím mimo Pozemkový fond a Lesy ČR.

Budeme dobře hospodařit, slibují církve

"Církve jsou připraveny dobře s tím majetkem hospodařit," řekla generální sekretářka Ekumenické rady církví Sandra Silná. Církve podle ní počítají s tím, že budou pod drobnohledem kvůli obavám o to, jak naloží s rozsáhlým majetkem. 
Podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause mohou být všichni rádi, že se konečně podařilo prosadit zákon, o němž církve a nánpženské společnosti s vládou několik let vyjednávaly. Přináší podle něj výhodný kompromis.
Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub doufá, že prezident Václav Klaus vyrovnání s církvemi podepíše, byť takový příslib církve zatím nemají.

Náhrada se vypočítala tak, že se od celkové hodnoty původního církevního majetku vyčísleného na 134 miliardy odečetla hodnota původního církevního majetku, který může vydat Pozemkový fond a Lesy ČR (75 miliard korun).

Vládní komise, kterou tvořili ministři zemědělství, kultury a financí, nechala údaje o rozsahu historického církevního majetku prověřit. Údaje se konfrontovaly s údaji od Pozemkového fondu ČR a podniku Lesy ČR. Hodnověrnost databáze jednotlivých položek původního církevního majetku prověřila nezávislá poradenská firma Ernst & Young, uvádí ministerstvo.

Při stanovení výše finanční kompenzace se použily tržní ceny, aby výsledné ocenění představovalo spravedlivou hodnotu majetku, který byl církvím v minulosti protiprávně odebrán, uvádí ministerstvo k některým kritikám výše finančního vyrovnání. K ocenění majetku původně vlastněného církvemi nelze podle úřadu přistupovat stejně jako v případě ocenění podle zákona o půdě.

Odstřihávání od státu bude postupné

Od 1. ledna 2013 bude zrušen zákon z roku 1949 o hospodářském zabezpečení církví a náboženských společností státem, uvedlo ministerstvo kultury. Podle tohoto zákona se nyní 17 církvím a náboženským společnostem vyplácí ročně celkem přibližně 1,4 miliardy korun, částka je součástí rozpočtu ministerstva kultury. V zákoně o církvích a náboženských společnostech pak bude do budoucna zcela zrušena možnost získat právo na financování ze státního rozpočtu.

Odstřihnutí církví od státního rozpočtu ale bude postupné. Přechodné období by mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let. Za tuto dobu by podle předpokladů měl stát církvím dát celkově 16,997 miliardy korun. První tři roky bude stát na platy duchovních a církevní administrativy přispívat ze svého rozpočtu plnou částkou, tedy 1,445 miliardy ročně, od čtvrtého roku se pak částka každoročně sníží o pět procent. V posledním, sedmnáctém roce by církve na platy ještě měly dostat 433 milionů korun, pak už se podle dohodnutého návrhu musejí spolehnout samy na sebe.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.