Lidovky.cz

Firma nabízela radnici práci o milion levněji. Stejně skončila druhá

Evropa

  8:00
VESTEC - Je to názorná ukázka, jak obce hospodaří s veřejnými penězi. Vestec vyhlásil v roce 2008 soutěž na získání evropských dotací pro stavbu školky, na níž reagovaly dvě společnosti. Radní nakonec vybrali nabídku o víc než milion dražší než cena, kterou nabídl druhý uchazeč.

Stavba mateřské školy ve Vestci. foto: Vestec

Podezřelou zakázku zmínil i Nejvyšší kontrolní úřad ve zprávě z kontroly hospodaření ROP Střední Čechy. Kontrolorům se nelíbilo, že Vestec za nehospodárné nakládání s veřejnými penězi dostal pokutu pouhých 88 tisíc korun. Serveru Lidovky.cz se podařilo doplnit konkrétní jména.  

Do soutěže, kterou Vestec vypsal v roce 2008, se přihlásily firmy Grant Help a Euroforum Capital Consulting. První nabídla cenu 1,6 milionu bez DPH, druhá 560 tisíc korun bez DPH. Obec nepochopitelně rozhodla, že za stejnou práci zaplatí o milion korun více.  

ČTĚTE TAKÉ:

"Celý ten průběh byl podivný. Byl tam velký problém v komunikaci, nabídka téměř nešla podat. My jsme nabídli docela rozumnou cenu, ale potom už o tom nevíme nic - kdo vyhrál, za jakých podmínek. Jenom nám bylo řečeno, že jsme nevyhráli," popsal přístup Vestce serveru Lidovky.cz Radek Hořeňovský ze společnosti Capital Consulting. Ta se o veřejném tendru dozvěděla jen proto, že ji upozornilo staré vedení radnice, s nímž dříve spolupracovala.

Na zvláštní okolnosti kolem zakázky upozorňuje i jeden ze členů zastupitelstva, podle něhož Vestec řídí "developerská klika".  "Obec měla původně 360 obyvatel, dneska jich zde žije přes tři tisíce, oficiálně však pouze 200 (Vestec měl k 31.12. 2011 2145 obyvatel, pozn. red.). Zhruba třetinu nových bytů stavěla developerská společnost, jejímž zaměstnancem byl současný starosta obce. Jsou tady jisté zájmy, jak věci ovlivňovat, což souvisí s touto kauzou," myslí si.  

Co napsal NKÚ

Příjemce nehospodárně vynaložil částku 1 040 500 Kč. Tento výdaj nesplňoval obecnou podmínku způsobilosti, neboť nebyl vynaložen v souladu s principem hospodárnosti. RR SČ přesto umožnila zahrnutí tohoto výdaje do výdajů způsobilých a proplatila příjemci nezpůsobilé výdaje.

Těsně před zahájením stavby se v obci nečekaně vyměnilo vedení. "V minulém období jsme tady vyhráli, byla tady koalice ODS a Nezávislých a ve chvíli, kdy byl na školku koupený pozemek,  existoval projekt a chystalo se výběrové řízení na firmu, která sepíše žádost o dotaci, dva lidé z našich řad přešli k opozici," popisuje zastupitel. Nové vedení si zvolilo nového starostu, vyházelo všechny členy komisí a přebralo po nich sedm investičních včetně stavby školky.

Podle současného starosty Vestce Tibora Švece byla cena jen jedním z kritériíí soutěže - tvořila 50 procent hodnocení, 25 procent tvořily obchodní podmínky a 25 procent reference. A nabídka vítězné firmy měla i další výhody. "Pokud by žádost neuspěla, firma by nic nechtěla. V případě úspěchu by obec platila jen v případě, pokud by obec byla úspěšná i v tom, že z dotace bude zaplacena administrace celé žádosti," vysvětluje a zdůrazňuje, že při rozhodování o zakázce ještě nebyl vesteckým zastupitelem, natož starostou.

Vestec

Vestec

Může být někdo z radnice napojen na vítěznou firmu Grant Help? "O tom pochybuji, spolupracovali jsme s nimi jednou u této zakázky, kdyby na ně někdo měl napojení, dělali by zakázek více," ujišťuje starosta a zároveň dušuje, pod jeho vedením soutěže probíhají jinak. "Vnímám to jako něco, co bylo v rozporu s metodikou a od té doby jsem nikdy nepřistoupil na to, aby reference a obchodní podmínky byly hodnotícím kritériem," tvrdí. 

Vestec nakonec se žádostí uspěl, od Evropské unie v roce 2009 získal dotaci 35,5 milionu korun a během roku 2010 školku postavil. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.