Lidovky.cz

Kdo si obstaral doživotní bydlení na Hradě: strojníci, topiči, zahradníci

Česko

  10:00
PRAHA - Až doposud kolovala kolem hradních bytů řada rozporuplných informací. Vždy když se Kancelář prezidenta republiky dostala pod veřejný tlak, připomněla, že byty s exkluzivním výhledem dodnes obývají lidé spjatí s komunistickým režimem. Lidovky.cz získaly kompletní soupis obyvatel s doživotním dekretem.

Dům na Hradčanech, ve kterém se nachází byty pro zaměstnance Pražského hradu. foto: Lidovky.cz

"Za dřívějších prezidentů se dávaly smlouvy na dobu neurčitou a dodnes tam bydlí potomci dřívějších zaměstnanců," odrážel před pár týdny otázky MF Dnes tajemník Václava Klause Ladislav Jakl, který sám obývá jeden z hradních bytů s exkluzivním výhledem. "Dekrety k bytům se rozdávaly před rokem 2003," zdůrazňoval už dřív prozměnu hradní mluvčí Radim Ochvat.

Server Lidovky.cz si proto s pomocí informačního zákona vyžádal kompletní soupis obyvatel desítek bytů, které spadají pod Správu Pražského hradu.

Strojníci, instalatéři...

Z padesáti obsazených bytů má díky dekretu nájemní smlouvu na dobu neurčitou 16 obyvatel. Lidovky.cz zjišťovaly, jakou pozici na Hradě zastávají či zastávali. Ukázalo se, že ani jeden z nájemníků, jejichž zaměstnání se podařilo specifikovat, nebyl v socialistických dobách Pražského hradu vysokým funkcionářem, jak se v minulosti naznačovalo.

Nájemníky jsou strojníci, instalatéři, topiči či například dlouholetý hradní zahradník Alois Ryšavý. Dříve obýval malý domek u Jeleního příkopu, nyní bydlí se svou ženou v bytě v Kanovnické ulici. "S těmi těžko promluvíte, už sotva sejdou dolů ze schodů," říká o bývalém zahradníkovi Hradu a jeho manželce jiný nájemník domu, ve kterém se nachází řada služebních bytů.

Hradní byty v Kanovnické ulici na Hradčanech

Dekret na hradní byt, který prezidentská kancelář v dobách minulých udělovala, je spojený s takzvaným institutem přechodu práva nájmu. Díky němu v hradních bytech dosud bydlí i několik potomků či partnerů bývalých zaměstnanců Hradu. Celkově je takových nájemníků pět.

Daria Ullrichová, dramaturgyně činohry Národního divadla, zdědila byt na Hradčanech po svém manželovi. Brzy se však bude stěhovat. Kvůli dekretu jí Správa Pražského hradu musí najít náhradní bydlení. „Je odsud nádherný výhled. Takový těžko budu mít někde jinde,“ vypíchla Ullrichová jeden z kladů bydlení u Pražského hradu. Na druhou stranu uvedla, že její byt není žádné luxusní bydlení. Naopak. Dům je prý před rekonstrukcí, proto se také musí stěhovat.

Stěhování už má za sebou Veronika Šantrochová, která na Hradě bydlela v letech 1977 až 2009. Její otec tam pracoval jako vedoucí zahradník. "Mému otci byl (byt) přidělen v rámci výměny za jeho původní státní byt na Praze 8,“ reagovala na dotaz Šantrochová. V roce 2009, když už byl její otec po smrti, podepsala se Správou Pražského hradu novou smlouvu a přestěhovala  se do náhradního bytu na Praze 6, který je také v majetku Hradu. „Platím zákonem stanovené regulované nájemné 148 korun za metr čtvereční, které se nadále zvyšuje, čímž mi žádné výhody nevznikají,“ reagovala na dotaz týkající se výhod plynoucích z dekretu.

Dcera Křižana: Bylo to jinak

Do přehledu zděděných nájemních smluv hradní aparát zařadil i jméno Rebeky Bartůňkové. Dcera zesnulého scénáristy a poradce prezidenta Václava Havla Jiřího Křižana však odmítá, že by její otec získal byt díky práci pro Havla a že by se tedy jednalo o jeho služební byt.

Předkládá poněkud jiný příběh. Tvrdí, že téměř stometrový byt na krásném místě u Starých zámeckých schodů v roce 1991 vyměnil Křižan s tehdejšími nájemníky za byt na Barrandově. "Šlo vlastně o směnu dekretů ke dvěma státním bytům, což tehdy bylo běžnou praxí. O podrobnostech směny ale nic nevím, nastěhovala jsem se do bytu mnohem později. Když se otec odstěhoval, přešla smlouva k bytu na mě, protože jsem s ním bydlela ve společné domácnosti od roku 1996," popisuje Bartůňková, jejímž bydlením na Hradě se už média dříve zabývala. Dodala, že se se kvůli přechodu dekretu na ni s prezidentskou kanceláří soudila. "A tento spor jsme vyhrála," dodala.

Dekret na hradní byt však neznamená, že nájemníci nemohou být nikdy vystěhováni. "Ukončení nájmu je možné v souladu s ustanoveními § 710 a následující občanského zákoníku buď dohodou, nebo výpovědí," uvedl ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek. Dodal však, že všichni nájemníci, kteří byty získali už před rokem 1993, řádně plní své smluvní povinnosti.

O něco levnější

Bartůňková a spol. platí za hradní byty 144 korun za metr čtvereční. Podle realitních kanceláří se cena pronájmu bytu na Hradčanech pohybuje mezi 200 až 300 korunami za metr čtvereční - záleží na lokalitě. Hradní bydlení je tak v současnosti o čtvrtinu až polovinu ceny výhodnější.

ČTĚTE TAKÉ:

Na rozdíl od minulosti už však Správa Pražského hradu uděluje  zaměstnancům nájemní smlouvu pouze na dobu určitou. To se týká i stávajících spolupracovníků Václava Klause. Například prezidentův tajemník Ladislav Jakl, který platí za stometrový byt s výhledem na Prahu 14 tisíc korun plus poplatky, má momentálně smlouvu jen do konce letošního roku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.