Lidovky.cz

Vondra: Švédové nabídli gripeny o deset procent levněji

Česko

  18:46aktualizováno  20:01
Švédská nabídka prodloužení pronájmu nadzvukových gripenů je o deset procent lepší než v létě. Nabídka platí do konce prvního čtvrtletí 2013. Novinářům to na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu řekl odcházející ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Ministr obrany Alexandr Vondra foto: ČTK

O dalším postupu rozhodne vláda. Bylo by korektní, kdyby o osudu nadzvukových stíhaček jednala i s opozicí, uvedl Vondra. Minulý týden prohlásil, že švédská nabídka je "řádově asi o miliardu nebo miliardu a půl" levnější než předchozí. Ministr obrany měl od vlády mandát, aby do konce listopadu jednal exkluzivně se Švédskem o pokračování stíhaček Gripen u českého vojska.

ČTĚTE TAKÉ:

"Stíhací letectvo je a bude pevnou součástí armády ČR. Je to jeden ze základních znaků státní suverenity," řekl Vondra. "Současná nabídka je bezmála o deset procent lepší, než byla ta letní. Jde o jednoznačný pokrok," dodal Vondra. Pokud by se Češi se švédskou stranou nedohodli, podle premiéra Petra Nečase (ODS) měl následovat nový tendr, jehož by se účastnili i další výrobci letecké techniky.

O případném pokračování pronájmu gripenů rozhodne vláda. Čas, po který bude aktuální nabídka platná, by měla využít k jejímu důkladnému zvážení, uvedl ministr. Jelikož případný další pronájem bude na delší časový horizont, než je existence současné vlády, měl by kabinet o gripenech vyjednávat i s opozicí, dodal.

Tři varianty pronájmu

Podle informací ČTK obsahuje poslední švédský návrh tři varianty pronájmu. První počítá s pronájmem na další tři roky za více než pět miliard korun. Druhá varianta představuje pronájem na pět let za téměř osm miliard a třetí varianta obsahuje nabídku na desetiletý pronájem za více než 14 miliard korun.

Pronájem gripenů:

Pronájem 14 švédských stíhaček za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly.

Smlouva vyprší na konci roku 2014. Česká vláda už deklarovala úmysl i nadále zajišťovat ochranu vzdušného prostoru vlastními prostředky.

Vondra v pátek skončí ve funkci, kterou zastával více než dva roky.

Případného vyjednávání nové smlouvy se Švédy se tak již bude účastnit jeho nástupce. Nový ministr obrany zatím není znám. "Je velmi korektní, aby při rozhodování o dalším postupu byl můj nástupce," řekl novinářům Vondra.

Minulý týden podepsali čeští a švédští zbrojaři dohodu o spolupráci "Významné dodávky švédských firem do české armády včetně pronájmu nadzvukových letounů přímo vybízejí k posilování vazeb se švédskými partnery," zdůvodnila tento krok Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Jednání Bezpečnostní rady státu dnes trvalo nezvykle dlouho, více než tři hodiny. Podle ministra to bylo způsobeno tím, že se její členové sešli po delší době a na programu schůzky bylo mnoho bodů. Vondra na jednání za svůj úřad přinesl i novou koncepci aktivních záloh a koncept mobilizace. Oba materiály představí v úterý na své patrně poslední tiskové konferenci ve funkci.

Hlavní události kolem výběru stíhacích letounů pro českou armádu:

26. března 1997 - Vláda rozhodla, že místo ruských migů se koupí novější typy stíhaček. O přezbrojení se ucházely americké firmy McDonnell Douglas-Boeing (letouny F/A-18) a Lockheed Martin (F-16), britsko-švédské konsorcium British Aerospace-Saab (Jas-39 Gripen) a francouzská Dassault Aviation (Mirage 2000).

10. ledna 2001 - Ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na nové víceúčelové taktické nadzvukové letouny. Postupně z něj odstoupily všechny firmy s výjimkou BAE Systems-Saab.

10. prosince 2001 - Kabinet rozhodl, že zahájí jednání s BAE Systems-Saab o dodávce stíhaček Jas-39 Gripen.

22. dubna 2002 - Vláda Miloše Zemana (ČSSD) jednomyslně schválila smlouvy o nákupu 24 stíhaček Jas-39 Gripen.

9. května 2002 - Sněmovna schválila návrh financování nákupu, Senát jej ale zamítl a veto už Sněmovna nepřehlasovala.

10. září 2002 - Vláda upustila od záměru nakoupit 24 nových stíhaček a rozhodla jednat s vládami dalších zemí o jiném řešení, například o pronájmu či koupi starších strojů.

15. ledna 2003 - Protikorupční policie odložila vyšetřování možné korupce při pořizování gripenů pro českou armádu. Podle kriminalistů sice zakázku zřejmě korupce provázela, její pachatele se však nepodařilo zjistit.

17. prosince 2003 - Kabinet rozhodl, že zahájí jednání se švédskou vládou o pronájmu 14 stíhaček Jas-39 Gripen; vláda tak respektovala předchozí doporučení odborné komise.

9. dubna 2004 - Vláda schválila smlouvy o desetiletém pronájmu 14 gripenů; podepsány byly v červnu 2004.

26. dubna 2005 - ČR oficiálně převzala od Švédska na čáslavské letecké základně prvních šest nových stíhaček Jas-39 Gripen; dalších osm letounů dostala do konce srpna.

20. února 2007 - Švédská televize informovala o korupci, jež údajně provázela jednání konsorcia BAE-Saab o prodeji a následně o pronájmu gripenů české armádě.

30. listopadu 2009 - Česká protikorupční policie podruhé odložila vyšetřování kauzy údajných úplatků při zakázce na pronájem stíhaček.

14. listopadu 2010 - Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že po skončení pronájmu v roce 2015 bude vypsán nový tendr. Uvedl též, že dokud do Prahy nedorazí všechny informace o údajném uplácení z doby kolem roku 2001, nemá firma dodávající gripeny šanci.

1. února 2012 - Vláda rozhodla, že ČR se nevzdá nadzvukového letectva ani po roce 2015. Ministra obrany Alexandra Vondru (ODS) pověřila jednáním se zástupci švédské vlády o možnostech "překlenovacího řešení" dalším provozováním 14 gripenů.

25. července 2012 - Ministr obrany Vondra dostal na exkluzivní jednání se Švédskem čas do konce listopadu. Zároveň ale jeho úřad začal ke stejnému termínu připravovat podklady pro případné výběrové řízení.

21. září 2012 - Ministr obrany Vondra jednal o gripenech se švédskou resortní kolegyní Karin Enströmovou. Poté oznámil, že poslední švédská nabídka českou stranu neuspokojila.

12. listopadu 2012 - Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla serveru iDnes.cz, že za údajnou korupci v kauze pořízení gripenů pro českou armádu už asi nikdo obviněn nebude.

3. prosince 2012 - Ministr obrany Vondra oznámil, že nová švédská nabídka na prodloužení pronájmu stíhaček je o deset procent levnější, než byla v létě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.