Lidovky.cz

Potřebujeme ochranu před budovateli železné opony, vzpomínal Duka na Havla

Česko

  19:14aktualizováno  20:42
PRAHA - Víc než cokoli jiného připomínalo kázání pražského arcibiskupa Dominika Duky při vzpomínce na první výročí smrti Václava Havla politické poselství.

Mše za Havla - Duka má projev foto: ČTK

Arcibiskup vedl rekviem za exprezidenta v odsvěceném kostele sv. Anny v Praze a varoval v něm před sílícím vlivem komunistů v krajských vládách. Duka ve své řeči připomněl také slova Václava Havla, kterými se kvůli zdravotnímu stavu omluvil 17. listopadu 2011 z bohoslužby: Milá Anežko, děkujeme ti za ochrannou ruku, kterou jsi nad námi držela 25. listopadu 1989. Prosím, měj ruku i nadále připravenu. Třeba ji ještě budeme potřebovat.

"Václave, příteli, pane prezidente, už je to tu. My ji potřebujeme. Už jsou zde zase ti, kteří chtějí znovu budovat železnou oponu. Jim a jim podobným svěřujeme v krajích školu a výchovu. Proč?" ptal se Duka v narážce koalice ČSSD a KSČM v jižních Čechách a na Karlovarsku, kde křesla radních pro školství obsadili komunisti (Vítězslava Baborová v Jihočeském a Václav Sloup v Karlovarském kraji).

Sloup je navíc bývalým politrukem Pohraniční stráže ČSSR a od svého nástupu do funkce kupí řadu sporných výroků. Prohlásil třeba, že by Němci přivítali ostře hlídanou hranici, stejně jako byla před rokem 1989. Nechal se také slyšet, že učitelé mohli za komunismu učit žáky o osvobození Američany. Za své výroky sklidil kritiku opozice i koaličních partnerů a spolustraníků.

ČTĚTE DÁLE:

"Prosím Všemohoucího, prosím Otce, Syna i Ducha Svatého, za tuto zemi, její lid. Prosím, aby všichni bez rozdílu náboženské víry a politického přesvědčení chápali vážnost současné situace a aby se svoboda a dobro celého národa ve vzájemné úctě a toleranci staly jedinou a společnou starostí nás všech," zakončil homilii Duka.

Havlovu smrt si připomněl i Kocáb či Špaček

O obřad vpředvečer prvního výročí Havlova úmrtí kardinála Duku požádala vdova Dagmar Havlová. Vedle ní se mše v bývalém kostele, který nyní pod názvem Pražská křižovatka slouží jako duchovní místo k setkávání, účastní i řada dalších osobností, včetně Havlova někdejšího mluvčího Ladislava Špačka, bývalého ministra pro lidská práva Michaela Kocába, herce Jiřího Lábuse nebo fyzioterapeuta Pavla Koláře.

První polistopadový prezident zemřel loni ve věku 75 let po dlouhodobějších zdravotních problémech. Úmrtí dramatika, disidenta a politika si Česko v tomto týdnu připomíná i řadou dalších akcí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.