Lidovky.cz

Vláda protlačila vyšší DPH. Zdraží všechno, nejvíce plenky

Evropa

  16:30aktualizováno  17:49
PRAHA - Vládní koalice ve Sněmovně přes nesouhlas opozice opakovaně prosadila daňový balíček, který obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent. Poslanci přehlasovali Senát, který balíček vetoval. Nečas a spol. teď bude netrpělivě sledovat Hrad. Aby zákon platil od roku 2013, musí ho ještě podepsat prezident.

Ministr financí Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny foto: ČTK

Vládní koalice potřebovala k prosazení balíčku alespoň 101 hlasů, nakonec ho podpořilo 102 poslanců. S koalicí hlasovali i nezařazení poslanci Pavel Bém (dříve ODS), Jaroslav Škárka, Milan Šťovíček a Josef Dobeš (dříve VV). Naproti tomu bývalý poslanec ODS Michal Doktor hlasoval proti balíčku.

ČTĚTE TAKÉ:

Václav Klaus dal v neděli najevo, že se mu nelíbí, když se takováto změna zákonů schvaluje na poslední chvíli. Podle ústavy má 15 dní na to, aby se rozhodl, zda zákon podepíše, nebo nepodepíše. Jak řekl, vláda ho tím staví před hotovou věc a označil to za "zlý diktát na prezidenta". Vláda také podle něj kalkuluje špatně, když počítá s tím, že zvýšením daní vybere víc peněz.

Budou platit různé sazby?

Pokud by vláda balíček neprosadila, platila by od 1. ledna již dříve schválená změna, která sjednocuje sazby DPH na 17,5 procenta. Pokud by prezident využil celou svoji lhůtu na to, aby zákon podepsal, pak budou během ledna příštího roku platit různé sazby daně. Nejprve by začala platit jedna sazba 17,5 procenta, která by se během měsíce změnila na dvě sazby 15 a 21 procent.

Co zdraží

Kvůli navrhovanému zvýšení sazeb DPH o procentní bod podraží zboží i služby. Podle analytiků to sníží kupní sílu domácností o stovky korun měsíčně. Kvůli námitkám EU se také přesunou do vyšší sazby některé zdravotnické pomůcky a dětské pleny, které tak zdraží až o sedm procent. Nově se zdaní i víno, pracující důchodci přijdou o základní slevu na dani 24 840Kč.

Kromě zvýšení DPH přinese balíček ještě sedmiprocentní dodatečnou daň z příjmů pro lidi pobírající nad 100.000 korun měsíčně. Podle vlády se to dotkne asi 80.000 lidí.

Živnostníkům se omezí výdajové paušály, zemědělcům se postupně zruší vratka části spotřební daně z nafty. Pro příští dva roky se zruší stropy pojistného na zdravotní pojištění. Tříprocentní daň z převodu nemovitostí se má zvýšit na čtyři procenta. Státnímu rozpočtu by měly všechny změny přinést podle vlády přes 20 miliard korun.

Sněmovna také odpoledne podle očekávání odmítla hlasy koalice návrh Senátu, aby sazby daně z přidané hodnoty (DPH) zůstaly na současné výši 14 a 20 procent.

Daňový balíček schválila sněmovna už dvakrát. Poprvé jí ho vrátil Senát a při opakovaném hlasování ve Sněmovně se pro něj v řadách vládních poslanců nenašlo dost hlasů. Vláda ho proto předložila znova. Sněmovna ho také schválila, ale Senát ho opět zamítl.

Bárta přinesl basu piv

Opozice při schvalování vytýkala vládě mimo jiné to, že se o změnách daní hlasuje až dnes, takže občané ani podnikatelé nevědí, jaké daně budou platit. "Tento balíček je víc škodlivý než úsporný," prohlásil Jiří Dolejš (KSČM). Podle Jiřího Paroubka (NS-LEV21) má recese ekonomiky jedinou příčinu, a tou je chybná hospodářská politika vlády.

Poslanec Vít Bárta demonstruje na base piva rozdíl mezi českými a německými cenami na schůzi Poslanecké sněmovny

Vít Bárta (VV) na řečnický pult přinesl přepravku piv, kterou posléze položil na místo, kde sedává premiér Petr Nečas. Chtěl tak ukázat, že jejich nákup v bavorském Weidenu je o 167 korun levnější než v Praze, proto se vyplatí pro něj z Prahy dojet. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že on by si to pivo vzal, ale není si jistý, jak by to posoudil soudce Jan Šott, který letos rozhodoval případ údajného uplácení ve Věcech veřejných.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.