Lidovky.cz

Vnitro dalo kandidátům návod, jak oklamat petiční systém

Česko

  8:03aktualizováno  11:53
PRAHA - Prezidentští kandidáti mohli dopředu vědět, které petiční archy s podpisy jejich sympatizantů ministerstvo vnitra zkontroluje. Podle zákona má být přitom výběr podpisových listin náhodný.

Bobošíková nese petiční archy na MV foto: ČTK

Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál. Ministerstvo vnitra ale toto tvrzení odmítá. Kandidáti nemohli vědět, jaké petiční archy úřad zkontroluje, uvedl mluvčí úřadu Pavel Novák.

Systém výběru kontrolovaných archů se podle Radiožurnálu objevil ve smlouvě s firmou Hewlett-Packard publikované na webu ministerstva vnitra v sekci veřejných zakázek. "Tady se nejedná o náhodu, když se to má použít pro tyto účely, tak to skutečně můžu seřadit tak, že stačí přijít za studentem Matfyzu, a ten řekne, jaká ta čísla budou," uvedl podle rozhlasu docent Jan Hurt z Matematicko-fyzikální fakulty, který si smlouvu prohlédl. Chybou podle něj bylo zveřejnit úplně všechny vstupní parametry výpočtu.

Vnitro, které podrobnější postup popisuje na svých stránkách, také uvedlo, že smlouva s Hewlett-Packard byla zveřejněna na profilu zadavatele, nikoliv na stránkách ministerstva. Zveřejnění obsahu smlouvy navíc podle mluvčího ukládá ministerstvu zákon o veřejných zakázkách. "Tudíž ministerstvo ani nemohlo postupovat jinak," uvedl Novák.

K TÉMATU:

Kandidáti však podle Radiožurnálu měli tři týdny na to smlouvu objevit, množinu kontrolovaných položek petice dopočítat a archy podle toho namíchat tak, aby ve vzorku ke kontrole byly jen předem určené podpisy.

Ministerstvo vnitra informace Radiožurnálu označilo za nepravdivé. Uchazeči o křeslo prezidenta prý nemohli předem vědět, jaké podpisové archy se budou kontrolovat, protože se výběr uskutečnil podle čísel, která byla petičním archům přidělena během elektronického zpracování. Tato čísla se přitom lišila od čísel, kterými archy označili kandidáti nebo jejich zmocněnci, uvedlo v tiskovém prohlášení ministerstvo.

K účasti v přímé volbě prezidenta musejí kandidáti, kteří nedostanou podporu zákonodárců, shromáždit 50.000 podpisů svých sympatizantů. Ministerstvo vnitra pak ověřuje jejich platnost. Volba nástupce Václava Klause se uskuteční začátkem příštího roku, kandidátů je nyní devět.

.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.