Lidovky.cz

Okamura a pravomoci NKÚ: v létě je chtěl rozšířit, teď je proti

Česko

  15:29
PRAHA - Novopečený senátor Tomio Okamura předvedl názorový veletoč. Ještě letos v létě na svém blogu horlil za ústavní novelu, díky níž by Nejvyšší kontrolní úřad mohl kontrolovat státní firmy a obce, když o ní ale hlasoval senátní výbor, překvapivě ji odmítl.

Tomio Okamura foto: ČTK

Členové ústavně-právního výboru:

  • Miroslav Antl
  • Miloš Malý
  • Miroslav Nenutil
  • Vladimír Plaček
  • Miroslav Škaloud
  • Jiří Dienstbier
  • Lubomír Franc
  • Jaroslav Kubera
  • Tomio Okamura
  • Eliška Wagnerová

"Starostové menších obcí jsou již nyní totálně zahlceni neskutečnou byrokracií, že jim nezbývá čas pro skutečnou práci pro obec," řekl Okamura serveru Lidovky.cz poté, co ústavně-právní výbor, jehož je Okamura členem, v úterý novelu odmítl. Je tak otázkou, zda Senát novelu, která je výsledkem dlouhého jednání v dolní komoře parlamentu, schválí.

Okamura přitom vyjádřil pochybnosti nad fungováním Nejvyššího kontrolního úřadu. "NKÚ již funguje léta a v podstatě korupci ve státní správě nevyřešil," řekl před několika dny.

Kontrola obcí

Ještě před několika měsíci ale mluvil, respektive psal jinak. "NKÚ je zrovna orgán, který má a měl by mít pravomoc důsledně šetřit hospodárné utrácení našich peněz,“ napsal senátor v půli července na svém blogu. „Tento úřad by samozřejmě měl mít pravomoc kontrolovat všechny organizace, které hospodaří s veřejnými penězi - tedy i obce a státní firmy, a co je důležité, měl by vyvozovat z kontrol zásadní důsledky,“ pokračoval.

PSALI JSME:

V létě i nyní si přitom stojí za názorem, že by pokuty a tresty měly postihnout přímo odpovědné osoby. Chtěl by tak uzákonit hmotnou a trestní odpovědnost politiků exekutivy. Podobný zákon už podle svých slov připravuje.

Podle členky výboru a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, která novelu obhajovala, z deseti členů výboru byly pro rozšíření pravomocí NKÚ jen čtyři senátoři.

Více pravomocí pro NKÚ

Ústavní novela byla projednávána dlouhou dobu v dolní komoře. Současná podoba je výsledkem kompromisu. Počítá s tím, že úřad by prověřoval hospodaření s majetkem právnických osob, v nichž má stát nebo územní samosprávné celky alespoň poloviční majetkovou účast. Kontroloři by ale nemohli do společností kotovaných na burze. Novela ústavy také předpokládá, že se prověrkové pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu rozšíří kromě krajů a obcí také na veřejnoprávní subjekty. Nyní může úřad kontrolovat jen hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. V případě krajů a obcí by mohl Nejvyšší kontrolní úřad zkoumat jen hospodaření z pohledu zákonnosti, nikoli třeba hospodárnosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.