Lidovky.cz

Rok 2012 v Česku: tři příběhy se šťastným koncem

Česko

  7:00
PRAHA - Existují velké dějiny, které denně plní stránky novin. Ale pak jsou dějiny jakoby malé, rodinné. Čas od času se však může stát, že se tyto malé dějiny stanou součástí těch velkých a rodinná dramata pak prožívá celá země. Připomeňme si tři příběhy, které, i přes počáteční hrůzu, měly nakonec docela šťastný konec.

Příběh 1. O prvních Vánocích doma

Grafika: únos Michaly Janové

V červenci roku 2012 v Trmicích na Ústecku zastavilo auto s německou poznávací značkou. Z něho vyběhl muž a dvacetileté ženě, která v tu chvíli byla se svou třítýdenní Michalou na procházce, vytrhl dceru z kočárku. Před zrakem matky zaběhl únosce i s holčičkou zpět do auta a ujel směrem k hranici s Německem (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Po Michale bylo vyhlášeno pátrání. Německá policie nalezla po pár dnech dítě v porýnském městečku Neuwied nedaleko Koblence. V médiích se objevila řada spekulací o tom, co mohlo být skutečnou příčinou únosu. Některé tvrdily, že otec dítěte měl v zahraničí dluhy, a únos tak mohl být pomstou. Další spekulace hovořili o výměnném obchodu dětí, do kterého mohla být zapletena přímo rodina malé Michaly (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Policie zadržela padesátiletého Uweho R. a další tři ženy. Jedna z nich nejdříve dokonce tvrdila, že malou Michalu porodila. Muže a jednu z žen obvinili policisté z únosu, motiv ale neprozradili. Zbývající dvě ženy kvůli nedostatku důkazů propustili na svobodu.
Více světla do případu by mohl vnést soud, který by měl začít na jaře. Malá Michalka však může v klidu strávit své první Vánoce v Česku.

Více k tématu:

Příběh 2. O Štědrém dnu, který málem nebyl

Tomáš Sova z Budišova byl jednou z obětí metanolové otravy.

Metanolová aféra zasáhla Česko naprosto nečekaně. Otrava z pančovaného alkoholu i strach z něj se začal rychle šířit celou zemí (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Tvrdý dopad měla metanolová aféra na Tomáše Sovu z Budišova. Ten v září slavil s kamarády své 34. narozeniny. Napil se vodky z okolkované lahve. Zatímco ostatním se nestalo nic, on jako jediný u stolu neměl štěstí a oslepl. Po ztrátě zraku nastala pro vyučeného lesníka a jeho rodinu krušná doba. Slepý člověk těžko najde zaměstnání, na vysněnou práci jako řidič kamionu mohl zapomenout. Zhruba po měsíci se mu však zrak vrátil. Rodina se nespoléhala jen na práci lékařů, ale využila i rady bylinkářek.

Na Štědrý večer Tomáš Sova zřejmě nebude s rodinou doma, je totiž na pracovní cestě v Anglii. Jeho nepřítomnost je však důkazem toho, že se uzdravil.

Více k tématu:

Příběh 3. O alespoň trochu sladké tečce na konci hořkého příběhu

Romské ženy protestovaly v létě 2006 před ostravskou nemocnicí Fifejdy proti nedobrovolným sterilizacím s transparentem Sterilizujte okurky a ne ženy!

Trvalo dlouho, než se dvaačtyřicetiletá žena - matka čtyř dětí ze severu Čech, dočkala alespoň finanční satisfakce. Po porodu čtvrtého dítěte v roce 2003 jí lékaři oznámili, že už nikdy v životě nebude mít další děti (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Po porodu císařským řezem jí lékaři provedli sterilizaci. Žena ale o ničem nevěděla, vše proběhlo bez jejího vědomí. Až po zákroku jí doktoři přinesli k podpisu dokumenty se souhlasem k zákroku. Soudní tahanice trvaly několik let. Český stát navrhoval mnohem nižší odškodné, než žena požadovala. Nakonec se dočkala alespoň částečné spravedlnosti. Stát jí nabídl mimosoudní vyrovnání, a to ve výši přibližně čtvrt milionu korun. Už v roce 2008 navíc krajský soud rozhodl, že nemocnice, ve které byla sterilizace provedena, se musí ženě omluvit a zaplatit jí odškodné ve výši 50 tisíc korun.

V souvislosti s nechtěnými sterilizacemi soud řešil také otázku lhůty promlčení. Podle verdiktu Nejvyššího soudu v těchto případech není možné nárok na odškodné považovat za promlčený (VÍCE ČTĚTE ZDE). Ovšem sterilizaci a fakt, že žádná z žen už nemůže mít děti, nikdo zpátky nevrátí.

Více k tématu:

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.