Lidovky.cz

Amnestie mě netěší, chtěl jsem očistu u soudu, říká Pitrův společník Provod

Česko

  16:50
PRAHA - Amnestie Václava Klause zřejmě očistí i podnikatele Miroslava Provoda stíhaného společně s Tomášem Pitrem za daňové úniky z roku 1994. Prezidentovo rozhodnutí ale Provoda příliš nepotěšilo, v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že by raději slyšel osvobozující verdikt z úst soudce.

Tomáš Pitr (vlevo) a Miroslav Provod foto: MAFRA - Hynek GlosLidové noviny

Lidovky.cz: Kontaktoval vás už někdo kvůli amnestii?
Mám pouze informace z médií, oficiálně zatím nevím nic.

Lidovky.cz: Jak jste informaci přijal? Máte radost?
Přijal jsem ji s rozporuplnými pocity. Nechci říkat omšelou frázi, že jsem přesvědčen o své nevinně, ale jsem si stoprocentně jist a jsem ochoten položit hlavu na špalek, že jsme nikdy nenárokovali faktury po finančním úřadu na Praze 3, ani jsme to neměli v plánu.

Lidovky.cz: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek váš případ nicméně zařadil mezi amnestie, u nichž "klausovsky" zvedá obočí...
To se mi nelíbí. Veřejnost je pak ovlivněna opakovanou informací, že Pitr s Provodem ukradli 50 milionů korun. Kdybych měl pouze informace z médií, také bych pozvedával obočí. My jsme se žádného trestného činu nedopustili a já bych byl spokojený, kdyby soudní řízení prohlásilo: Jsou nevinni. Takto jsem spokojen o něco méně, lidi si řeknou, že jsme něco provedli, ale dostali jsme milost.

Lidovky.cz: Amnestie vás tedy nepotěšila?
My máme trest za sebou, neunikli jsme mu, ale ani jeden z nás neporušil zákon. Morální satisfakce by přišla pouze tehdy, pokud by soud řekl, že jsme nevinni. Tohle se nestalo, proto mám z anmestie rozporuplný pocit - nejsem zklamán, ale není to stoprocentní radost.   

Kauza Pitr a Provod

Tomáš Pitr a Miroslav Provod

Kauza Tomáše Pitra a Miroslava Provoda se týká daňových deliktů z roku 1994. Muži podle obžaloby vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Muži za to byli v roce 2006 odsouzeni k pětiletým trestům za podvody, Pitrovi se však povedlo dosáhnout obnovy řízení.

Prvoinstanční senát v červnu uvedl, že skutky obou podnikatelů nejsou z pohledu dnešní právní úpravy trestnými činy. Soudu se totiž podařilo prokázat pouze to, že muži uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH. Nelze však již dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odpočetl a zda vůbec odpočet uplatnili. Podle soudce se tak Pitr s Provodem dopustili přípravy k trestnému činu zkrácení daně. Nový trestní zákoník ji ale nepovažuje za trestnou.

Pitr byl již v září pravomocně odsouzen k tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. Dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě a soudy ho v listopadu podmíněně propustily na svobodu. Stanovily mu tříletou zkušební dobu.

Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.