Lidovky.cz

Amnestie se netýká jen sedmi tisíc vězňů, potěší i dalších 25 000 lidí

Česko

  17:10
PRAHA - Úřady práce po amnestii zatím nezaznamenaly výrazně zvýšený nápor zájemců o jejich služby. A to i přes fakt, že se amnestie týká více než třiceti tisíc lidí. Nově úřady zapsaly do své evidence pouze 651 lidí. Klienti měli zájem hlavně o dávku mimořádné okamžité pomoci. V pátek to uvedl generální ředitel centrálního Úřadu práce ČR Jiří Kubeša.

Jako jeden z prvních si přichází vyslechnout rozsudek o svém propuštění. Věznice v Teplicích. foto: ČTK

"Podle předběžného odhadu se bude amnestie u podmíněných odsouzení s dohledem vztahovat přibližně na 14500, u obecně prospěšných prací na 12200 a u trestu domácího vězení na 330 osob. Přesná čísla budeme znát až po rozhodnutí soudu u každého odsouzeného a v každém individuálním případě." píše se v tiskové zprávě ministerstva spravedlnosti.

Podle ředitele centrálního Úřadu práce ČR úředníci přesto situaci zvládají a není potřeba, aby pracovali přesčas či o víkendu. Věznice opustilo dosud přes 5000 lidí, počet se už příliš nezvedne.

VÍCE O AMNESTIÍCH:

"Zájem není tak markantní. Lidé po propuštění hned neběží na úřad práce," podotkl Kubeša. Dodal, že úřady nevedou přesnou statistiku těch, kteří se na ně po amnestii obrátili.

Pokud se amnestovaní úředníkům přihlásili, žádali podle ředitele hlavně o dávku mimořádné okamžité pomoci. Ta činí až 1000 korun. Žadatel ji může získat za rok několikrát. Celková suma nesmí ale překročit 13 640 korun, tedy čtyřnásobek životního minima jednotlivce.

Vězni ve Všehrdech na Chomutovsku přebírají rozhodnutí o propuštění.

Podle Kubeši úřady situaci zvládají. Včas dostaly pokyny, aby byly na případný příliv klientů připraveny. Měly si zajistit například dostatek hotovosti, aby mohly mimořádnou dávku vyplácet.

Pokud se propuštění vězni přihlásí do evidence uchazečů o práci, mohli by případně získat i podporu v nezaměstnanosti. Musí ale splnit dané podmínky.

Mezi ně patří třeba to, že v posledních 12 měsících odváděli sociální pojištění. Podle mluvčí ministerstva práce činila v roce 2011 průměrná hrubá měsíční mzda vězňů 3639 korun. Po odečtení daní a odvodů příjem dosahoval 3238 korun. Podpora v nezaměstnanosti by se tak v prvních dvou měsících rovnala 65 procentům čistého výdělku - 2105 korun. Další dva měsíce by to byla polovina - celkem 1619 korun. Po zbytek podpůrčí doby by člověk bez práce pobíral 45 procent, což by bylo 1457 korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.