Lidovky.cz

Schwarzenberg v Rakousku: Temelín dostavíme, Fukušima z něj nebude

Evropa

  15:50
VÍDEŇ/PRAHA - Ministr zahraničí a prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg v rozhovoru s rakouskými novináři potvrdil, že Česko trvá na dostavbě Temelína. Není podle něj důvod se bát podobné katastrofy, jaká v roce 2011 po ničivé vlně tsunami postihla japonskou elektrárnu Fukušima.

Karel Schwarzenberg. foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Podívejte se, poslední tsunami, kterou Čechy zažily, se udála asi před 500 miliony let, a my nečekáme žádné další ani v příštích několika tisících letech," odpověděl Schwarzenberg pro magazín Profil na otázku, zda se má dostavba jederné elektrárny uskutečnit i přes fukušimskou krizi.

Co se stalo ve Fukušimě?

  • V roce 2011 došlo v Japonsku ke zemětřesení, které mělo za následek velké tsunami. Jedna z vln zasáhla jadernou elektrárnu, následkem čehož selhalo chlazení reaktorů a došlo k požáru.
  • Během toho uniklo velké množství radiace, bylo tak nutné evakuovat více než 200 000 osob a záležitost byla celosvětově podnětem k debatám o bezpečnosti jaderné energetiky a jejích rizicích.

K nedávné návštěvě americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která v Praze lobovala za americko-japonskou společnost Westinghouse, řekl, že považuje za samozřejmé, že se každý šéf diplomacie zasazuje za firmy své země.

Kdo se uchází o dostavbu Temelína?

  • Vedle Westinghousu se o zakázku na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za 200 až 300 miliard korun uchází také česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která sice byla ze soutěže vyřazena, ale odvolala se proti tomu.

Schwarzenberg, který je jedním z kandidátů na českého prezidenta, v rozhovoru s rakouským týdeníkem hovořil také o svých šancích na úspěch v přímé volbě. Na otázku, zda jej novináři již brzy budou moci oslovovat jako prezidenta, odpověděl nejprve jen stručně "uvidíme", pak ale vyjádřil přesvědčení, že by měl ještě větší šance před dvěma lety, než se na jeho přízni podepsala hospodářská krize a úsporná opatření vlády.

Příští prezident bude vůči EU vstřícnější

Pětasedmdesátiletý politik, kterého podle jeho slov podporují nejvýznamnější české rockové skupiny, je přesvědčen, že příští český prezident bude v každém případě vstřícnější vůči Evropské unii než současná hlava státu Václav Klaus.

Ten se stejně jako premiér Petr Nečas nezúčastnil loňského předání Nobelovy ceny za mír Evropské unii. Když prý Schwarzenberg vyslovil s Nečasovým postojem nesouhlas, chtěl jej premiér dva dny před vyhlášením vyslat jako svého zástupce. "Ale takhle to nejde. Buď jste pozváni zavčasu a řádně, anebo vůbec. Starý pán jako já klade na jistou zdvořilost důraz."

ČTETE DÁLE:

V rozhovoru zveřejněném na internetu došlo také na současnou vlnu korupčních skandálů, která zasáhla Rakousko a která podle redaktorů ukazuje na poměry, jež doposud panovaly spíše ve východoevropských zemích EU. "Kam myslíte, že patří Rakousko? Podívejte se na mapu. Vídeň leží na východ od Prahy. Rakousko by se mělo konečně smířit s tím, kam patří, a ne si namlouvat, že je Švýcarskem. To je iluze," reagoval na tvrzení rakouských novinářů šéf české diplomacie.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.