Lidovky.cz

Opozice chce kvůli amnestii odvolat vládu

Česko

  10:01
PRAHA - Opozice se dnes snaží odvolat vládu. Za toto volební období už popáté vyvolala hlasování o nedůvěře. Důvodem je amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem, kterou kontrasignoval premiér Nečas. K vyslovení nedůvěry by bylo potřeba nejméně 101 hlasů.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na schůzi Poslanecké sněmovny foto: ČTK

Námitky nejen opozice

Opozici se nelíbí, že amnestie zastavuje trestní stíhání i u závažných hospodářských kauz. "Tato podoba amnestie je krajně nešťastná. Jsou zpochybněny základní principy právního státu," uvedl Sobotka. Jde podle něho o morální hazard. "Vyvolala velkou vlnu nesouhlasu celé české společnosti," řekl šéf ČSSD. Amnestie podle něho budí podezření, že "byla ušita na míru" konkrétních kauz závažné hospodářské činnosti.

Myšlenku "amnestie na míru" podpořil Lubomír Zaorálek, který četl sazby za nejtěžší hospodářské trestné činy. Žádná nejvyšší sazba nepřevyšuje deset let. "I kdybyste vytunelovali celý stát, nedostanete víc než 10 let," říká.

Od amnestie se už dřív distancovala TOP 09, rezervovaně se k ní vyjadřují i občanští demokraté a představitelé strany LIDEM. Její šéfka a vicepremiérka Karolína Peake ji označila kvůli tomu, že také zastavuje stíhání u závažných kauz, za špatný krok. Peake uvedla, že většina z nich spadá do období vlád ČSSD a měly by být vyšetřeny.

Zděšený Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg přiznává, že amnestii zpočátku uvítal. Věznice podle něj není leckdy nápravným zařízením, ale vysokou školou zločinu. Po přečtení celého znění byl zděšen - také kvůli omilostnění korupčníků.

To, že premiér předem neinformoval vládu, označil za projev nedůvěry. "Považuji, mírně řečeno, tento postup za mylný," řekl. Dodal, že ho tento postup přímo pobouřil. a opustil Sněmovnu.

Celý průběh sledujte zde.

Nečas trval na povinnosti podepsat

"Amnestie prezidenta republiky je pouze záminkou k vyslovení nedůvěry vládě. Není to amnestie vlády České republiky," řekl Nečas. Amnestie je podle něho prezidentův individuální akt milosrdenství a soucitu, který je dělán podle nejlepšího vědomí a svědomí. Také akt se nemůže stát předmětem politické licitace, nebo politického obchodu, uvedl premiér.

Při svém podpisu prý Nečas postupoval stejně jako někdejší premiéři Klaus v roce 1993 a Josef Tošovský v roce 1998. Spolupodpis je právní, ne politický, zdůraznil premiér. Pokud si předseda vlády odpoví tak, že amnestie je v souladu s právním řádem, je vykonatelná a neobsahuje zjevný nelegitimní exces, má ji podepsat, dodal.

Blažek k případu soudce Berky

Zastavení trestního stíhání soudce Jiřího Berky v kauze zmanipulovaných konkurzů by pod amnestii podle ministra Pavla Blažka (ODS) spadat nemělo. Ministr slíbil, že učiní veškeré právní kroky k tomu, aby se Berka do své soudcovské funkce už nevrátil. Za sporný pokládá ministr i Berkův nárok na ušlou mzdu, kterou českobudějovický soud vyčíslil na pět milionů korun. Ministr už vydal pokyny, aby suma nebyla proplacena. "Ať si to (Berka) vymáhá soudně a dokazuje, že si tu náhradu platu zaslouží," prohlásil Blažek. Připomenul, že žalobce proti zastavení Berkova stíhání podal stížnost.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.