Lidovky.cz

Zemanovi na účet chodí statisíce. Jména dárců jeho štáb tají

Česko

  7:00
PRAHA - Kdo posílá deseti i statisíce na volební účet Miloše Zemana? Tuto informaci drží jeho štáb v tajnosti. Z účtu lze vyčíst pouze jméno dárce a někdy ani to ne. Přitom bližší údaje o sobě musí dárci uvádět ze zákona. Zemanovi lidé však vysvětlují: My tyto informace máme a zveřejníme je v zákonné lhůtě. To však znamená až po volbách.

Miloš Zeman foto: MAFRA - Jan Zatorsky

Transparentní účty prezidentských kandidátů měly umožnit okamžitou kontrolu financování ze strany nejen novinářů, ale i veřejnosti. Avšak v praxi to není tak jednoduché. Zákon si totiž každý vykládá jinak.

Rozdíl v přístupu je patrný mezi dvěma vítěznými kandidáty Karlem Schwarzenbergem a Milošem Zemanem. Zatímco prvně jmenovaný na svém webu už nyní uvádí jméno, trvalé bydliště i datum narození svých dárců (IČO v případě darů od firem), Zeman tyto informace zatím tají.

Peníze pro Zemana od neznámých osob

  • 21. 12. 2012 vklad v hotovosti 50 tisíc korun
  • 3. 1. 2013 vklad v hotovosti 50 tisíc korun
  • 8. 1. 2013 7krát vklad v hotovosti 20 tisíc korun

To je jen krátký výčet hotovostních vkladů na volební účet Miloše Zemana z poslední doby. Jakákoli bližší informace o transakcích chybí. Přitom jen tyto platby v součtu znamenají téměř čtvrt milionu korun.

Podívejte se

  • Volební účet Miloše Zemana - klikněte ZDE
  • Volební účet Karla Schwarzenberga - klikněte ZDE
  • Bližší údaje o dárcích Schwarzenberga - klikněte ZDE

Na žádost o upřesnění původu těchto finančních darů však přichází nekonkrétní odpověď. "V současné době máme identifikovány všechny dary, které byly na účet vloženy na pokladně banky, které převyšují 20 tisíc korun, stejně tak jako většinu ostatních," uvedla na dotaz Hana Burianová, mluvčí Zemanovy kampaně. Žádné jméno však neposkytla.

Kdo je kdo

Stejný postoj Zemanův štáb zaujímá i ve chvíli, kdy se chce novinář dozvědět bližší informace o dárcích, o kterých je na účtu uvedeno pouze jméno a příjmení. Některé lze sice po chvíli pátrání na internetu identifikovat, ne vždy je to však tak jednoduché.

Například nositelů poměrně běžného jména Martin Svoboda jsou v Česku bezpochyby stovky. Přitom právě jistý Martin Svoboda daroval Zemanovi částku 100 tisíc korun. Detailnější informace o něm však na oficiálním webu kampaně najít nelze.

Zemanův štáb podle mluvčí Burianové v podobných případech informacemi o dárcích disponuje. "Zveřejnili jsme podmínky pro přijetí daru tak, abychom byli schopni naplnit požadavky zákona o volbě prezidenta republiky. Většina našich dárců to respektuje a vyplňuje webový formulář se svými údaji nebo nám i dodatečně zasílá darovací smlouvu," vysvětlila. 

V hodnocení propadl

Miloše Zemana kvůli nejasnostem ve financování kampaně kritizuje i česká pobočka Transparency International. V jejím hodnocení průhlednosti kandidátských kampaní skončil na druhém nejhorším místě. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Na žádost o tyto údaje však přichází zamítavá reakce: účetnictví zveřejníme ve lhůtě stanovené zákonem. Co to znamená? Podle zákona se musí kompletní účetnictví kandidátů objevit na internetu do 60 dnů od vyhlášení výsledků prezidentských voleb.

Karel Schwarzenberg má v tomto ohledu kampaň mnohem průhlednější. I jeho transparentní účet sice zpravidla obsahuje pouze jméno dárce a částku, na svém webu však vede speciální seznam, ve kterém jsou ke každému z dárců uvedeny i další zákonem požadované údaje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.