Lidovky.cz

Soud zastavil stíhání obžalovaných v kauze fondů Trend a Mercia

Česko

  12:38
HRADEC KRÁLOVÉ - Hradecký krajský soud zastavil na základě prezidentské amnestie stíhání osmi obžalovaných v kauze údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia. Uvedla to dnes Česká televize. Mluvčí soudu Jana Kliková řekla, že soud zatím nemůže rozhodnutí komentovat, protože dosud nebylo doručené stranám. Případ Trend s více než miliardovou škodou je označován za jeden z největších případů tunelování v Česku.

Soud uložil bývalým manažerům fondů až tři roky vězení. Na snímku obžalovaný Miroslav Hálek. foto: ČTK

Česká televize také uvedla, že Miroslav Hálek a jeden z dalších obžalovaných amnestii zřejmě nepřijmou a budou trvat na pokračování soudního líčení. Podle dřívějšího vyjádření žalobce byl právě Hálek hlavou celé skupiny. Obžaloba vinila manažery z poškození fondů ve výši 1,4 miliardy korun. Policie začala případ řešit před 16 lety.

Trend a Mercia

Všeobecný investiční fond Trend založili v roce 1991 Michael Kocáb a Martin Kratochvíl (nyní v kauze figurují jako svědci). V době kuponové privatizace získal přes 100 000 drobných akcionářů. V roce 1995 byl fond prodán Královéhradecké Brokerské zastupované Miroslavem Hálkem. Pak začaly být podle obžaloby prostředky fondu převáděny na konta jiných společností. V roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Mercia je další investiční fond, který je nyní v livkvidaci a z jeho vytunelování byl v roce 1997 obviněn Hálek.

Součástí údajných machinací byly i akcie obchodního domu Kotva.

Hradecký soud loni v říjnu, při třetím projednávání případu, uložil dvěma bývalým manažerům fondů tříleté tresty a dvěma dvouleté tresty vězení. Na dva roky do vězení měli podle nepravomocného rozsudku jít Hálek a Libor Páv. Tříletý trest vězení uložil soud Luďkovi Špriňarovi a Janu Cholastovi.

Soud také rozhodl o tom, že odsouzení by měli v různé míře fondům nahradit škodu v částce přes 700 milionů korun. Čtyři z osmi obžalovaných soud v říjnu obžaloby zprostil. Za nevinné označil Petra Šrejtra, Václava Diuse, Petra Koženého a Miroslava Vlastníka.

Vlastník byl souzen jako uprchlý, ale podle médií údajně od loňského září jednal o návratu do České republiky. Po osmi letech v cizině se vrátil v polovině prosince. Na útěku údajně pobýval v jihoamerickém Peru. Podle České televize se prý doba na útěku do délky trestního řízení Vlastníkovi nezapočítává, takže proti amnestii pro Vlastníka by se mohlo odvolat vrchní státní zastupitelství.

O návratu Vlastníka čtěte zde:

Tresty byly nižší než při dvou původních rozsudcích hradeckého soudu.

Původní nejvyšší trest při prvním rozsudku v roce 2008 byl sedm let vězení a odsouzeno tehdy bylo deset lidí, jeden obžalovaný byl zproštěn. Při druhém rozsudku v roce 2009 bylo odsouzeno osm lidí a dva obžalované soud zprostil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.