Lidovky.cz

Grebeníčkova slova jsou amorální, myslí si Palachova spolužačka

Česko

  15:23
PRAHA - Komunistický poslanec Miroslav Grebeníček na jednání sněmovny zpochybnil oběť Jana Palacha po sovětské okupaci v roce 1968. Palachova spolužačka Jana Kohnová v rozhovoru pro server Lidovky.cz řekla, že jeho slova považuje za amorální.

Grebeníček označil zákon o protikomunistickém odboji za adoraci foto:  František Vlček, Lidové noviny

Lidovky.cz: Co říkáte na výrok poslance KSČM Miroslava Grebeníčka?
Zaprvé žasnu, jestli má tohle zapotřebí. Mohla bych mít stokrát výhrady vůči tomu, že se Palach upálil, třeba z pohledu matky, ale jeho osobní život už je úplně v pozadí, jak už tak bývá u všech symbolů. Důležité je právě to, co Grebeníček zpochybnil - že se stal symbolem, to se nedá zpochybnit. Narozdíl od pana Grebeníčka pro mě symbolem byl i v 70. letech, kdy mě vyhodili z vysoké školy.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak Grebeníčkova slova vnímáte v etické rovině?
Eticky je to téměř amorální se takto vyjádřit. Mě to mrzí i kvůli tomu, že se to s tou stranou spojuje, protože tohle jí jen škodí.  

Lidovky.cz: Není ale možné, že část společnosti na takové výroky slyší?
Já myslím, že ne. I když lidé, kteří se s tím ztotožní, jsou ve všech politických stranách, nevázala bych to jen na komunisty.

Co prohlásil Grebeníček

Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící.

Lidovky.cz: Znala jste Palacha osobně?
Neznala, byla jsem pouze na stejné fakultě, kam přišel na podzim před upálením. Patřila jsem ale do skupiny lidí jako byl třeba Luboš Holeček, jehož si Palach pozval k sobě, jehož jediného chtěl. Jinak ho nikdo z filozofické fakulty neznal. Když se upálil, všichni jsme se dohadovali, kdo to vlastně je. Vzpomněli jsme si na neznámého studenta z nižšího ročníku, který na jednom shromáždění vystoupil a zeptal se přednášejícího, co si myslí o upalování mnichů ve Vietnamu na protest proti politice. Mohl to být on.

Jan Palach

Lidovky.cz: Byl samotář?
Byl uzavřený, zodpovědný a nikam se netlačil. Nebyl to člověk, který by hned na prvním setkání musel mít projev. To vůbec nebyl on.

Lidovky.cz: Jaký máte vy osobně názor na jeho čin?
Na tohle asi neodpovím, zažila jsem podobnou situaci se synem a nejsem to schopna hodnotit nezaujatě. 

Den památky Jana Palacha

Sněmovna v pátek v prvním kole podpořila návrh, aby se seznam významných českých dnů rozšířil o 16. leden jako Den památky Jana Palacha. Novela má připomenout 16. leden 1969, kdy se tehdejší student filozofické fakulty Palach upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. O tři dny později svým zraněním podlehl. Novela by měla nabýt účinnosti symbolicky letošního 11. srpna, tedy v den 65. výročí Palachova narození.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.