Lidovky.cz

'Lex Pekárek' prošel. Odsouzení poslanci by přišli o peníze i mandát

Česko

  10:07aktualizováno  10:56
PRAHA - Sněmovna podpořila návrh ODS, aby věznění zákonodárci nedostávali plat, náhrady a ztratili nárok i na další benefity, jako je například kancelář v regionech. Předloha by se mohla aktuálně týkat Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci. Míří do rozpočtového výboru.

Roman Pekárek poté co složil poslanecký slib foto: ČTK

Proti návrhu se postavil pouze Vítězslav Jandák (ČSSD), hlasování se zdrželo 17 poslanců, mezi nimi i Jiří Paroubek.

Jandák odmítl novelu jako nesystémovou. "Vyšel jsem z názoru ze správního soudu, že poslanec je 24 hodin poslancem. Může poskytovat své služby, rady a pomoc i za mřížemi. Pokud mu někdo nevezme mandát, je poslancem. V devadesátých letech tu byl zákon, podle kterého byl poslanci odejmut mandát, když se dostal vězení. S tímto novela nepočítá, je velmi nedokonalá, špatná. Místo ušití nového kabátu se jedná pouze o flastrování," řekl Jandák pro server Lidovky.cz.

"Lex Pekárek", jak novelu označil jeden z předkladatelů Marek Benda (ODS), by platil i v případech, pokud by poslanci byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci. Doba, kterou by v nich strávili, by se navíc těmto zákonodárcům nezapočítávala do výpočtu odchodného.

Pekárek do vězení nastoupí v pondělí

Odsouzený poslanec Roman Pekárek potvrdil, že nastoupí do vězení v pondělí. Zamíří nejdříve do vazební věznice v Hradci Králové. Kam se odtud přesune, neví. Pekárkovi, který nahradil ve sněmovně jednoho z rebelujících poslanců ODS a nyní je nezařazeným poslancem, vyměřil Vrchní soud v Praze pětileté vězení za korupci. Poslanec s trestem nesouhlasí a mandát v dolní komoře si chce ponechat.

"Například zneužití pravomoci veřejného činitele jsem se zkrátka nedopustil. Přesto mám za to pět let vězení. Z toho důvodu nebudu cokoliv dělat s mandátem, protože zkrátka nemám důvod na tom něco měnit," prohlásil.

Pekárek dostal kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci také pokutu 250 tisíc korun. Soud dále Pekárkovi zakázal působit v samosprávě na pět let. ODS v Kolíně mu pozastavila členství ve straně.

Předkladatelé chtěli, aby sněmovna předlohu schválila zrychleně už v prvním čtení. Poslanci ČSSD tento požadavek ale vetovali. Už dříve zapochybovali o tom, zda by se předloha mohla vztahovat už pro toto volební období. Autoři tvrdí, že to možné je.

Občanští demokraté předlohu zdůvodňují tím, že zákonodárci ve vězení nemůžou řádně vykonávat mandát. Pekárek si vyzvedl výzvu k nástupu do vězení, nastoupit by tam měl příští týden v pondělí. Z jednání Sněmovny se pravidelně omlouvá.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podotkl, že až bude zákon platit a bude se někoho týkat, bylo by fér snížit o příslušnou částku rozpočet sněmovny a peníze dát vězeňské službě. Kriticky se k tomu postavili komunisté. "Hovoříme o oddělení výkonu mandátu a platu. To je tristní," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Poslanci podpořili i ztrátu mandátu

Poslanci také podpořili ústavní novelu předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), aby k důvodům pro zánik mandátu poslanců a senátorů přibylo jejich pravomocné odsouzení k nepodmíněnému trestu. Nyní míří k posouzení do ústavně-právního výboru.

ČTĚTE TAKÉ

Pokud bude schválena, mohla by platit patrně až od příštího volebního období. Někteří poslanci poukazovali na některá možná úskalí ústavní změny. Zpravodaj Stanislav Křeček (ČSSD) zmínil případ, kdy by se odsouzený zákonodárce domohl zrušení rozsudku. Také podle Stanislava Grospiče (KSČM) může předloha přinést mnoho výkladových problémů; například ten, zda by se týkala i přečinů.

Poslanci v potížích

Bývalý sociální demokrat David Rath je kvůli podezření z korupce ve vazbě, na soud čeká. Soud ještě neukončil pravomocně řízení ani s Vítem Bártou (VV) a jeho bývalým stranickým kolegou Jaroslavem Škárkou. Stíhaní jsou také další poslanci - Otto Chaloupka (VV) a Vlasta Parkanová (TOP 09).

Němcová poznamenala, že stejně jako zákonodárci rozhodují o vydávání svých kolegů k trestnímu stíhání, mohli by po rozsudku záležitost završit rozhodnutím o ztrátě mandátu. Mohlo by to být podle ní například ústavní většinou, kdy se pro návrh musí vyslovit nejméně 120 z 200 poslanců.

Případy, kdy je zákonodárce nepodmíněně odsouzen, podle Němcové nejsou slučitelné s posláním a obsahem jeho mandátu. V důvodové zprávě Němcová poukazuje také na praktickou stránku. "Práva a povinnosti poslance nebo senátora nelze ve výkonu trestu odnětí svobody řádně vykonávat," uvedla. Předloha nyní uvádí, že by platila dnem vyhlášení. Bylo by to ale patrně v rozporu s judikaturou Ústavního soudu.

Poslanci poukazují na rozsudek, kterým soud v minulosti zrušil po stížnosti tehdejšího poslance Miloše Melčáka předčasné volby. Melčák tedy argumentoval tím, že předčasné volby jsou zásahem do jeho mandátu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.