Lidovky.cz

V noci nás budí světlo a psí štěkot, stěžují si ve vazební věznici

Česko

  16:56
PRAHA - Vazba v Česku je horší než vězení. Obvinění pobývají v malých celách, nemají dostatek prostoru k vycházkám, nemohou se dostatečně často umýt a mají hlad. Ve své zprávě to píše Český helsinský výbor, který prozkoumal podmínky v šesti vazebních věznicích. Studie tak nepřímo potvrzuje slova vazebně stíhaného poslance Davida Ratha, ten vazbu označil za "novodobou torturu".

Věznice foto: ČTK

Anna Šabatová, bývalá předsedkyně výboru, kterou tento týden nahradila někdejší poslankyně Táňa Fischerová, uvedla, že vězeňství trpí již léta podfinancováním a stát není schopen zajistit stíhaným a odsouzeným přijatelné podmínky. "Vězni jsou i ve vazebních věznicích po dvou až třech v poměrně malých celách," popsala.

ČTĚTE TAKÉ:

Zástupci helsinského výboru si všímali i zdánlivých maličkostí, například v litoměřické vazební věznici obviněné ruší štěkající psi. "Štěkot psů se intenzivně rozléhal i při prohlídce vycházkových prostor, což bylo velice nepříjemné. Dle tvrzení obviněných neutichá ani v nočních hodinách a nedá se tak spát," popsali.

Obviněným v Litoměřicích vadí i hodinové noční prohlídky při rozsvěcení denního světla, "což je natolik rušivé, že se při tom nedá spát. Obviněný má právo na nepřetržitý osmihodinový čas ke spánku," upozorňuje výbor. Stěžují si i na příliš brzkou večerku ve 21 hodin.

Rath o vazbě v Česku

My nežijeme v kulturní zemi, kde by vazba odpovídala tomu, co říká trestní zákon. My žijeme v zemi, kde vazba je novodobá tortura. Lámání, týrání lidí

Kontrolorům v neposlední řadě vadí povinnost obviněných povstat při příchodu příslušníka vězeňské služby. "Tato povinnost je reliktem z dob minulých a má za následek nežádoucí zdůrazňování nadřízenosti a nadřazenosti vězeňského personálu a podřízenosti vězňů," upozorňuje.

Vězni mají také mít podle Rady Evropy možnost se koupat "pokud možno každý den, nejméně však dvakrát týdně," uvedla Šabatová. Česká republika pak podle ní dodržuje jen uvedené minimum i přesto, že nepatří k nejchudším zemím. Šabatové se také nelíbí, že při lékařských prohlídkách stíhaných a odsouzených bývá často přítomen také dozorce.

Co výbor navrhuje

  • navýšit peníze ze státního rozpočtu na vězeňství a počet zaměstnanců
  • umožnit vazebně stíhaným aby mohly být na cele i se stíhanými z jiných kategorií
  • zmírnit pravidla pro balíčky s potravinami
  • umožnit obviněnému, který není v koluzní vazbě, telefonovat blízkým
  • vyjmout obviněné z povinnosti platit zdravotní regulační poplatky
  • zrušit novelu, která nepojištěným cizincům umožňuje jen neodkladnou zdravotní péči
  • zvyšovat podíl oddělení vazeb se zmírněným režimem
  • modernizaci ubytování - zvýšit porci jídel pro mladistvé
  • umožnit nákup obědů z vývařovny zaměstnanců věznice
  • rozšíření vycházkových dvorů
  • umožnit každodenní koupání obviněných těhotných a menstruujících žen
  • lékařské prohlídky mimo dosah a dohled dozorce
  • umožnit obviněnému účast na volnočasových aktivitách
  • změnit charakter vězeňského oděvu

Zdroj: Český helsinský výbor

Ideální podle výboru není ani kulturní vyžití ve vazebních věznicích. Ačkoliv většina zařízení má knihovnu, ne všichni do ní mají přístup. "V některých z navštívených věznic si obviněný nemohl zvolit knihu dle vlastního výběru, nýbrž mu byla přidělena," upozorňuje výbor.

Především mladí obyvatelé vazebních věznic Litoměřice a Ruzyně si stěžovali na hlad. "Večeře je podávána již v 16 hodin a snídaně v 6.30, což znamená, že časový interval mezi výdejem večeře a snídaně činí více jak 12 hodin. Sami obvinění tuto praxi vnímali negativně, když uváděli, že mají večer hlad," napsal výbor. 

Český helsinský výbor zkoumal podmínky ve věznicích před lednovou prezidentskou amnestií, k monitoringu se odhodlal i na základě diskuse vyvolané stížnostmi Ratha. "Vystihl celou řadu věcí realisticky, pouze je zarámoval dramatickými výroky, které z mého pohledu nejsou vhodné," prohlásila Šabatová. Výbor podle ní dává 28 doporučení vězeňské službě a jednotlivým věznicím a pět doporučení vládě a ministerstvu spravedlnosti.

A právě jeho náměstek Daniel Volák upozorňuje, že zpráva vychází z roku 2012, kdy byly věznice značně přeplněné. Situace se však po amnestii dramaticky změnila, z nápravných zařízení odešlo přes 6 tisíc vězňů. "Takže my jsme připraveni zlidštit podmínky ve vazbě, jsme připraveni zajistit, aby vazba nebyla ponižující, aby byla důstojná," řekl Volák v České televizi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.