Lidovky.cz

Pokus o vraždu. Policie navrhla obžalovat lobbistu Janouška

Česko

  12:55aktualizováno  17:21
PRAHA - Kriminalisté viní lobbistu Romana Janouška z pokusu o vraždu, podle nich srazil loni v březnu v opilosti svým vozem ženu. Muži hrozí v případě odsouzení až osmnáct let vězení. Státní zástupce bude nyní spis studovat, do půlky května by chtěl rozhodnout o dalším postupu, řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Romana Janouška zadržela policie foto: iDNES.tv

"Dnes byl doručen spis s návrhem na podání obžaloby. Vzhledem k důkazní situaci je vysoce pravděpodobné podání obžaloby," uvedla mluvčí. Policie Janouška kromě pokusu o vraždu viní také z ohrožení pod vlivem návykové látky. Původně jej žalobci stíhali za úmyslné těžké ublížení na zdraví, v lednu letošního roku však jeho čin překvalifikovali. Podle Zenklové má spis 1 300 stran, jeho součástí je také 41 kusů CD a DVD.

Výše odškodného

Janoušek sraženou ženu odškodnil, přesnou částku však obě strany úzkostlivě tají. Podle dřívějších informací se jedná o trojnásobek bodového ohodnocení zranění, které vyčíslili lékaři. Média spekulují o statisících až milionech korun.

Janoušek se z výslechu několikrát omluvil

Vyšetřování, které policistům trvalo více než rok, se v posledních týdnech protáhlo zejména kvůli tomu, že se Janoušek několikrát omluvil z opakovaného výslechu, který musel po změně kvalifikace absolvovat. Nejprve mu v tom podle jeho advokáta Víta Širokého zabránila chřipka, následně se pak podrobil operaci hlavy v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Královéhradecká policie Janouška koncem března vyslechla, se spisem se však na Janouškovu žádost seznámil pouze jeho právník. Široký v úterý zopakoval, že po nastudování spisu navrhl doplnit dokazování o opětovné výslechy svědků a poškozené. Policie ale jeho návrh odmítla, obrátil se proto na státní zastupitelství.

ČTĚTE TAKÉ:

"Teď budu očekávat, co s tou mojí žádostí o přezkum postupu policejního orgánu udělá státní zástupce," řekl Široký. Dodal, že chce také později do spisu připojit nové posudky z oboru soudního lékařství a dopravy, jejichž vypracování zadal. Policie totiž právě na základě posudků, které si nechala zpracovat, dovodila změnu kvalifikace.

Případ Janoušek

Janoušek podle policistů při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policistů autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.

Fakta

  • Roman Janoušek se narodil 3. července 1968.
  • Po gymnáziu pracoval jako číšník. V roce 2003 získal na Právnické fakultě UK titul JUDr.
  • Jádrem jeho aktivit byl palác Blaník na Václavském náměstí, kde se mimo jiné pořádaly protidrogové přednášky pro studenty. Právě zde se Janoušek seznámil s Pavlem Bémem, který byl před vstupem do komunální politiky známým odborníkem na protidrogovou problematiku.
  • V minulých letech době byl v orgánech řady společnosti včetně firmy Ora Print, v níž působil jako šéf představenstva bývalý předseda Věcí veřejných Radek John. Na ni média upozornila kvůli údajně podezřelým zakázkám od Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo Lesů ČR. V současné době ale Janoušek podle obchodního rejstříku není v orgánech žádné společnosti.
  • Loni v březnu zveřejnila Mladá fronta Dnes řadu odposlechů, které byly pořízeny v roce 2007 a na nichž Janoušek hovoří zejména s tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem. Podle deníku měl Janoušek velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na magistrátu.
  • Janoušek byl v médiích označován za jednoho z nejvýznamnějších takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.