Lidovky.cz

Méně Klausů, více Františků a na světě bude lépe, míní Halík

Česko

  12:05
PRAHA - Václav Klaus sklízí kritiku za útok na papeže Františka. Bývalý prezident napsal, že "hra na chudobu" nové hlavy katolické církve je mu podezřelá, podle katolíků jsou však jeho slova důkazem, že František je mimořádnou osobností. Kněz Tomáš Halík například míní, že "až na rozhodujících místech bude méně Klausů a více Františků, bude na světě lépe."

Tomáš Halík foto: Tomáš KristLidové noviny

Nový papež se prezentuje jako pokorný a chudý muž, například jméno František si vybral podle Františka z Assisi spojovaného s dobrovolnou chudobou a oproštěním se od pozemských statků. Klaus se pozastavil nad novinovým článkem, který tento postoj papeže vyzdvihuje.

ČTĚTE TAKÉ:

"Musím říci, že pro mne jsou skoro všechny tyto charakteristiky spíše negativní a podezřelé, zejména kázání o korupci (to umí i náš pan Janeček), ale je mi podezřelá i papežova hra na chudobu," napsal na web Protiproud bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka.

Klausova namyšleně vystrčená brada

Podle kněze Tomáše Halíka, známého odpůrce Václava Klause, útok exprezidenta na papeže dokazuje propastný rozdíl jejich mentalit a hodnot. "Stačí srovnat jejich způsob vystupování a  jednání s lidmi - pokornou laskavost Františkovu a arogantně a namyšleně vystrčenou bradu Klausovu. Až na rozhodujících místech bude méně Klausů a více Františků, bude na světě lépe," myslí si.

Václav Klaus

"Vzhledem k tomu, jakých lidí si Václav Klaus vždy cenil (nejlepší primátor Bém, nejlepší ministři Drobil a Dobeš, geniální novinář Adam Bartoš, skvělý podnikatel Kožený a zasloužilý národovec Bátora), jakými se obklopoval (Petr Hájek a Jakl) a jaké zas ustavičně napadal na svých stále se rozšiřujících seznamech nepřátel (počínaje Václavem Havlem), je pro mne jeho útok na papeže Františka dalším potvrzením, že tento odvážný, pokorný a hluboce lidský papež je oprávněně v církvi i daleko za jejími hranicemi znamením velké naděje," uzavírá Halík.

Rozumí všemu

Do exprezidenta se pustil i předseda KDU - ČSL Pavel Bělobrádek. "Je to v duchu: Kdo v Čechách neukradl velký majetek, nemá pro pana Klause význam a je mu podezřelý," míní. Klaus podle něj potvrdil, že je salónní ekonom, který "rozumí" všemu. "Nedivím, že to komentuje," reagoval.

František I. v Bazilice sv. Petra.

Klaus podle kněze Zbigniewa Czendlika reagoval jako typický Čech. "Jsme takový národ, že zpochybňujeme úplně všechno. Když uděláte něco pozitivního a dobrého, všichni se ptají: Co z toho bude mít?  Nemůžu říct nic jiného, než že mě to trošku mrzí, ale nepřikládám tomu žádný velký význam," komentoval Czendlik kritická slova na adresu papeže.

Klausovo faux pas

Bývalý prezident v komentáři reagoval na článek Papež z metra otištěný v deníku Právo. Spíše než samotného papeže ale psal o tričku autorky Markéty Pilátové s nápisem "Dobýváme veřejný prostor". Klaus ji obvinil z útoku na politiky, jenže jak upozornilo Právo, Pilátová ve skutečnosti nesnaží od nikoho dobýt veřejný prostor, ale pouze nošením trička podporuje projekt na pomoc mentálně postiženým.   

Šéfredaktor Katolického týdeníku Antonín Randa si myslí, že František vyvolává podobné reakce svým vystupováním, které neodpovídá zažitému standardu. "Chápu, že to může působit podezřele. Ale podle mého názoru by kritice takového jedince měla předcházet úvaha,  nakolik jsou v pořádku ony vytvořené standardy a zda není problém spíše u té většiny, která se těmto normám přizpůsobila. Pro mě je chování papeže Františka jednoznačně projevem ryzosti a neobyčejného lidského charakteru," uvedl.

Důležitý impuls, žádná pokrytecká hra

S Klausovými slovy nesouhlasí ani generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. "Jsme přesvědčeni, že papež byl zvolen při rozhodování, za které se intenzivně modlila celá církev. Proto jeho gestům a slovům nasloucháme s důvěrou a radostí. Vnímáme je jako nový důležitý impuls, nikoli jako pokryteckou hru," vzkázal Klausovi.

Papež František si díky svému vystupování rychle získal sympatie celého světa. Po zvolení místo limuzíny odjel do vatikánské rezidence autobusem s ostatními, na inauguraci si odmítl obout typické luxusní červené střevíce a s kardinály se pozdravil na stejné úrovni, jako stáli oni, i když mohl využít papežského trůnu. Už ve funkci arcibiskupa v Buenos Aires žil dnešní papež skromně. Do práce jezdil metrem nebo autobusem, bydlel v malém bytě a sám si vařil.  

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.