Lidovky.cz

Odškodnění za dlouhý proces? Soudy to mají řešit až po jeho skončení

Česko

  10:15
BRNO - Justice může rozhodovat o odškodnění za příliš dlouhé trestní řízení až po jeho skončení, nikoliv dříve. V novém sjednocujícím stanovisku to uvedl Nejvyšší soud (NS). Délku procesu musí nejdříve zohlednit trestní soud, například uložením mírnějšího trestu.
Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Teprve poté je namístě, aby o případné náhradě újmy rozhodoval civilní soud. Zmírnění trestu má přednost před finanční kompenzací, stojí ve stanovisku, které poskytl mluvčí soudu Petr Knötig.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jelikož se jedná o nárok jediný s více možnými vzájemně provázanými formami zadostiučinění, je třeba dbát na to, aby stejný nárok poškozeného na odškodnění nebyl uplatňován zároveň, a tudíž duplicitně v občanském soudním řízení a v řízení trestním," rozhodli soudci občanskoprávního a obchodního kolegia. Dosud nebylo výjimkou, že se obžalovaní domáhali kompenzace ještě před koncem procesu.

Nejvyšší soud se právní otázkou zabýval na základě dovolání muže, který žádal 121 500 korun jako odškodnění za nepřiměřenou délku přípravného a trestního řízení. Jeho stíhání pro vydírání začalo v roce 2003. Justice mu kompenzaci nepřiznala, a to právě proto, že řízení dosud neskončilo. Správnost rozsudku teď potvrdil Nejvyšší soud.

Soudy mohou uložit mírnější trest

V případě překročení přiměřené délky řízení mohou soudy uložit obžalovaným mírnější trest. V rozsudku musí specifikovat, zda průtahy zohlednily a o kolik přesně trest zmírnily. Teprve poté může jiný soud v civilním řízení spravedlivě určit případnou další formu nápravy - buď samotné konstatování porušení práva, nebo peněžní kompenzaci.

"Výjimku mohou představovat případy vyžadující zohlednění okolností subjektivní povahy, například vysoký věk či vážná nemoc poškozeného, které by snižovaly reálnou možnost jeho kompenzace, anebo situace extrémně dlouze vedeného trestního řízení s objektivně nedohledným koncem a bez možnosti uplatnění preventivních prostředků nápravy," rozhodl Nejvyšší soud.

Sjednocující stanoviska jsou závazná pro celou justici. Nejvyšší soud je vydává k otázkám, které různé soudy řeší odlišným způsobem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.