Lidovky.cz

Šéf protikorupční policie Martinec náhle skončil. Podlehl tlaku Bradáčové

Česko

  13:20aktualizováno  19:08
PRAHA - Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec skončí ve funkci kvůli sporu s pražskou státní žalobkyní Lenkou Bradáčovou. Ta jeho útvar před několika dny nařkla, že na ni připravuje kauzu. Martinec to však popřel. Jeho nástupce zatím vybraný není.

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec (vlevo), který rezignoval v květnu na svou funkci. Vedle něj stojí policejní prezident Martin Červíček. foto: ČTK

"Kategoricky odmítám, že by náš útvar konstruoval jakýkoli případ a že bychom jakékoli informace prodávali," uvedl k nařčení pražské vrchní žalobkyně Martinec. Bradáčová koncem března veřejně prohlásila, že na ni policie připravuje kauzu, a zažádala o prověření postupů protikorupční policie.

Ministr vnitra Jan Kubice v neděli v diskuzním pořadu České televize prohlásil, že už si nedovede spolupráci mezi Bradáčovou a Martincem nadále představit. "Ani já si tuto spolupráci nedokáži nadále představit," prohlásil Martinec na pondělní tiskové konferenci a oznámil rezignaci.

ČTĚTE VÍCE:

"Chci, aby policie mohla pokračovat v trendu, který jsme nastavili. Rezignuji proto na svoji funkci k 15. květnu. Věřím, že se tím vyjasní vztahy mezi útvarem a vrchním státním zastupitelstvím," komentoval svůj odchod.

"Rozhodnutí pana ředitele beru na vědomí," reagovala pro Lidovky.cz stručně pražská žalobkyně na Martincovu rezignaci.

Chlapské gesto

Policejní prezident Martin Červíček označil Martincovo rozhodnutí za "chlapské gesto", kterým povýšil zájem policie nad svůj osobní zájem. Prošetřování související s nařčením Bradáčové bude podle jeho slov pokračovat. "Já předpokládám, že v horizontu dvou týdnů bychom mohli mít předběžné výsledky," řekl Červíček.

Zároveň uvedl, že chce s Martincem dále spolupracovat. "Jsem přesvědčen o tom, že patří do vedení policie. Mohl by dále zastávat nějakou řídící pozici," pronesl bez upřesnění. 

Kdo se stane novým ředitelem Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, zatím není jasné.  "Můj náměstek pro kriminální policii a vyšetřování vypíše napřed nabídkové řízení a poté případně výběrové řízení," dodal policejní prezident.

Tomáš Martinec a protikorupční policie

Martinec byl čtvrtým ředitelem klíčové policejní jednotky v posledních šesti letech.

Martinec do služby u policie nastoupil v roce 1986 ve Žďáru nad Sázavou, začínal na hospodářské kriminálce. Od roku 2000 pracoval v protidrogové centrále, po třech letech přešel do jiné oblasti: vedl expozituru finanční policie v Brně.

U protikorupční policie krátce působil jako náměstek. Poslední tři roky byl náměstkem nově založeného krajského policejního ředitelství na Vysočině.

Martinec vystřídal Libora Vrbu, který ve funkci vydržel téměř stejně dlouho - dva roky a pár dní. Vrbovu kariéru ukončila schůzka s premiérem Nečasem, jemuž měl referovat o vývoji v případu exministra Drobila.

  • Velké ryby v síti i odchod zkušených detektivů

Za Martince se podařilo protikorupční jednotce obvinit hned několik takzvaných velkých ryb. Jedním z Martincových opatření, za něž si u odborné veřejnosti vysloužil pochvalu, bylo zrušení rozkazu, podle něhož museli policisté hlásit vedení případy, v nichž figurovali politici.

Na jednu stranu se Martinec mohl chlubit rostoucím počtem obviněných korupčníků či finančních podvodníků, na druhou z jeho útvaru odcházeli zkušení detektivové. Například Petr Vincenz, který u protikorupční policie vedl operativu a jehož tým spustil operaci Důvěra, během níž skončil ve vazební věznici David Rath.

"Za sebe můžu garantovat, že vytvořím podmínky, aby trestní řízení bylo vedeno správně, ofenzivně, bez průtahů," prohlásil Martinec při nástupu do funkce.

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.