Lidovky.cz

Na amnestii se podílela trojice Jakl, Hájek a Hasenkopf, tvrdí Mynář

Česko

  8:52aktualizováno  14:06
PRAHA - Tajemník Ladislav Jakl, vicekancléř Petr Hájek a poradce Pavel Hosenkopf - to je podle současného hradního kancléře Vratislava Mynáře trojice tvůrců kritizované novoroční amnestie. Bývalý prezident Václav Klaus a jeho spolupracovníci ale nadále mlčí.

Václav Klaus (vlevo) a Petr Hájek foto: ČTK

"Praví otcové amnestie jsou pan Jakl, pan Hájek a pan Hasenkopf, což je právník u nás na Hradě. Mohu říct, že tito tři lidé velmi intenzivně pracovali na textu amnestie pro pana prezidenta," řekl Mynář, kancléř a bývalý předseda SPOZ pro deník Právo.

ČTĚTE TAKÉ:

Mynář s výsledkem svého měsíčního pátrání po tom, kdo stojí za textem novoroční amnesti, už informoval prezidenta republiky Miloše Zemana. Ten podle Mynáře reagoval tak, jak se prý dalo očekávat. "Je rád, že ti pánové, kteří se rozhodli odejít z Hradu s ukončením mandátu pana prezidenta Klause, už v našem týmu nejsou," dodal Mynář.

Bývalý prezident a jeho nejbližší spolupracovníci ale nadále odmítají říct, kdo se podílel na vytvoření amnestie.

Hájek i Jakl odmítli tvrzení o autorství

Bývalý hradní vicekancléř Petr Hájek odmítá, že se podílel na vzniku amnestie, jak tvrdí kancléř Mynář. Bývalý prezident se s ním prý o amnestii pouze radil, uvedl pro svůj vlastní web Protiproud.  "Je to absurdní smyšlenka typu jedna paní povídala, nebo zaslechl nějaké drby na hradních chodbách či toaletách. Lže jako když Rudé právo tiskne. Lituji prezidenta Zemana, že má takové v uvozovkách zpravodajce," dodal Hájek.

Podobně se v textové zprávě vyjádřil i Jakl. "Ta informace neodpovídá skutečnosti. Ani nevím, kdo je jejím zdrojem," uvedl. Podle něj s ním nikdo z "nové prezidentské garnitury" ani nemluvil.

Přitom se bývalý tajemník Jakl už dříve přiznal k tomu, že byl jedním z tvůrců. Dále také řekl, že se pod text amnestie nemůže podepsat žádný právník. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Po odchodu Jakla i Hájka se nyní Hrad rozejde i s poradcem Pavlem Hasenkopfem. "Záležitostí, které mě vedou k tomu, abychom se rozloučili s panem doktorem, je několik. Důvodem není jen to, že pracoval na amnestii," řekl bez dalšího komentáře Mynář.

V číslech

Soudci a státní zástupci zastavili do konce března na základě novoroční amnestie vyhlášené bývalým prezidentem Václavem Klausem trestní stíhání 757 lidí v 415 kauzách.

Celkem 19 obviněných či obžalovaných bylo z trestních případů spadajících do působnosti vrchních státních zastupitelství, tedy z kauz se škodou způsobenou státu či institucím vyšší než 150 milionů korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.