Lidovky.cz

Kavan je zpět. Nevyjdu s důchodem, stěžoval si exministr u komunistů

Česko

  14:25
PRAHA - Několik let o něm nebylo slyšet. Po lednovém vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě se Jan Kavan vrací na scénu. Dnes jeden ze Zemanových pátečníků podle svých slov živoří. "Jsem spíše nespokojený důchodce, mám problém s důchodem 10 250 korun vyjít," řekl Kavan reportérovi serveru Lidovky.cz na komunistickém prvomájovém setkání.

Jan Kavan na srazu komunistů na pražském Výstavišti. foto: Lidovky.cz

Na prvomájové setkání komunistů Kavan prý chodí pravidelně, Svátek práce s nimi nicméně nespojuje. "Má historii daleko delší než KSČM, slaví se po celém světě a s komunisty to nemá nic společného," řekl serveru Lidovky.cz s tím, že si rád poslechne odlišné názory. KDO JE JAN KAVAN?

Bývalý ministr zahraničí v Zemanově vládě, někdejší poslanec, senátor a také expředseda valného shromáždění OSN je v současnosti již v důchodu a tvrdí, že spokojený se necítí. "Hromadí se mi dluhy. Momentálně jsem zadlužený u přátel," přiznal.

Důchod málem neměl

Politická kariéra Jana Kavana

  • Ministr zahraničí a místopředseda ve vládě Miloše Zemana (1998-2002)
  • Poslanec (1990 - 1992 a 2002 - 2006)
  • Senátor (1996 - 2000)
  • Předseda valného shromáždění OSN (2002 - 2003)

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan.

Důchod mu stát podle jeho slov málem nepřiznal. "Protože jsem byl v emigraci, horko těžko jsem splnil limit pro jeho získání," popsal. Přátelům prý nedluží moc, exekuce jako europoslanci Miroslavu Ransdorfovi mu údajně nehrozí. "Spíš se jedná o tisíce, nejde o nic drastického," říká a dušuje se, že vše splatí.  Jak je možné, že během několika lukrativních postů nic na stáří neušetřil? "Měl jsem dobrou práci, ale jen pár let. Z celoživotní perspektivy je to krátká doba," vysvětluje exministr, který ve vrcholné politice působil 16 let.

Z té doby na něm ulpěla řada podezření: statisíce objevené v tajemném trezoru na ministerstvu zahraničí, korupční historka z nákupu stíhaček Gripen, objednávka kompromitačních materiálu a v takzvané kauze Štiřín, skartace 400 tajných spisů na ministerstvu zahraničí. Bývalý disident, který do vrcholné politiky vstoupil prakticky ihned po Sametové revoluci (poslancem se poprvé stal už v roce 1990),  z veřejného života se vytratil v roce 2006, kdy mu skončilo druhé poslanecké období.

Jan Kavan na srazu komunistů na pražském Výstavišti.

Jeden z pátečníků

Kavan se na veřejnosti znovu začal objevovat poté, co Miloš Zeman uspěl v lednové prezidentské volbě. Nechyběl na sledování výsledků v pražském TOP Hotelu, nebo na následné oslavě Zemanova vítězství v Jazzové sekci. Bývalý ministr zahraničí také figuruje v seznamu Zemanových pátečníků (VÍCE ČTĚTE ZDE), tedy jakéhosi neformálního kruhu prezidentových poradců.

Poslední valčík s premiérem 4. června 2002 v podání Miloše Zemana a Jana Kavana u piva a guláše.

A zcela bez Kavanova vlivu nemusí být ani zahraniční odbor hradní kanceláře. Jeho ředitelem se stal Hynek Kmoníček, dlouholetý Kavanův souputník, jehož stopu je možné zachytit v kauze vývozu stovek pěchotních zbraní do válčící Afriky, který kryli právě vysoce postavení představitelé někdejší vlády Miloše Zemana. Více čtěte ZDE.

Během komunistických oslav Svátku práce se nicméně Kavan stylizoval jako dobrovolník, který pomáhá ČSSD. "Letos mám ambiciózní cíl, aby sem ti lidé přišli i odpoledne na setkání sociálních demokratů," mává pozvánkou na prvomájovou oslavu ČSSD. Příliš se mu to ale nedařilo. "S lidmi, kteří tu jsou, si příliš nerozumím. Několik mě dokonce poznalo a pokřikovali na mě, co si jako disident vůbec dovoluju přijít," usmíval se trpce Kavan, jenž na demonstraci přišel v červené bundě s logem britské Labouristické strany.  

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.