Lidovky.cz

Nečas k amnestii: Hradní právník je případem pro psychiatra

Česko

  14:23aktualizováno  15:48
PRAHA - Premiér Petr Nečas se ve sporu o autorství amnestie postavil na stranu Hradu a ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Tvrzení hradního právníka Pavla Hasenkopfa, že vyhlášenou verzi amnestie připravoval Blažkův úřad, je podle šéfa vlády bájnou lhavostí.

Petr Nečas. foto: ČTK

Nečas po jednání vlády připomněl, že Václav Klaus se k autorství amnestie opakovaně přihlásil. "To, že teď pan Hasenkopf říká něco jiného, je pro mě otázkou spíše na to, abych řekl, abyste položili tyto dotazy psychologům nebo možná lépe psychiatrům," poznamenal Nečas. Hasenkopf podle něj trpí bájnou lhavostí a že hradnímu kancléři Vratislavovi Mynářovi gratuluje k rozhodnutí tohoto úředníka propustit.

ČTĚTE TAKÉ

Další spory o amnestii se rozhořely po tom, co se Hasenkopf ostře ohradil proti tvrzení současného kancléře Hradu, že právě dosavadní hradní právník je autorem amnestie společně s tajemníkem prezidenta Klause Ladislavem Jaklem a vicekancléřem Petrem Hájkem.

Hasenkopf tvrdí, že jeho první odlišnou verzi shodili na Hradě pod stůl. Amnestii potom napsal kdosi z ministerstva spravedlnosti. Jakl, Hájek a bývalý kancléř jiří Weigl v ní pak udělali několik změn a exprezident Klaus ji pak vyhlásil.

Nitky vedou mimo Hrad

Verzi, že práce na amnestii probíhala i mimo Pražský hrad serveru Lidovky.cz potvrdil i Mynář, zda jde však o ministerstvo spravedlnosti, už neřekl. Ministr Blažek se však proti Hasenkopfovi ostře ohradil.  "Nechce se mi jen nečinně přihlížet, jak se veřejně vyslovená lež stává standardem, který v naší společnosti může bez následků kohokoliv poškozovat. V souvislosti s výroky pana Hasenkopfa o amnestii proto zvažuji právní kroky," uvedl.

Klausova amnestie

Hasenkopf v reakci ČTK řekl, že vyjádření ministra ještě nečetl. Pokud však ministr "tvrdí, že lžu, tak možná by si měl opravdu ověřit, zda skutečně může bezpečně tvrdit, že na jeho ministerstvu to nevzniklo, jestli může ručit za všech, já nevím kolik tam mají zaměstnanců," dodal. "Každý soudný člověk" si již podle Hasenkopfa z jeho slov udělal názor, jak to zhruba bylo.

Kontroverzní amnestie osvobodila šest a půl tisíce odsouzených. Pobouření vyvolal zejména tzv. aboliční článek, který zrušil obvinění starší osmi let, u nichž možný trest nepřesahuje desetiletou hranici, a zastavil hospodářské kauzy s miliardovými škodami.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.