Lidovky.cz

Herman rozdal 900 tisíc, tvrdí šéfka ÚSTR. Radní podali trestní oznámení

Česko

  11:38aktualizováno  23:18
PRAHA - Kvůli hospodaření svého předchůdce zvažuje šéfka ÚSTR Pavla Foglová trestní oznámení. Důvodem je podle Foglové podivné odměňování členů ÚSTR. Bývalý šéf Daniel Herman prý v lednu rozdal zaměstnancům na odměnách přes 900 tisíc korun.

Pavla Foglová foto: Lidové noviny

Část rady ÚSTR již na Hermana trestní oznámení podala, uvedl v České televizi (ČT) radní ústavu Michal Uhl. Podle Foglové poměry v ústavu působí, jako kdyby jej bývalé vedení pokládalo za "dobré trafikové místo".

"Daniel Herman ústav zadlužil," řekla Foglová při tiskové konferenci. "Z celkových odměn, které tvořilo 903 tisíc korun, si sedm osob rozdělilo skoro polovinu. Většinou ředitelé odborů," upřesnila Foglová své pochybnosti o rozdělování odměn na ÚSTR.

"Nemyslím si, že to udělal sám a dokonce bych i připustila, že do všech důsledků nevěděl, co činí," prohlásila Foglová. Radní ÚSTR Uhl řekl ČT, že spolu s radními Janem Burešem a Emilií Benešovou již v pátek podali na Hermana u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 trestní oznámení pro porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. "Aby bylo prošetřeno, zda (Herman) tím, že na začátku roku vytvořil deficit bezmála 1,5 milionu korun, když vezmu zvýšení platu a odměny, neuvedl instituci v tíseň a nemrhal veřejnými prostředky," uvedl Uhl.

ČTĚTE TAKÉ

Herman se proti obviněním současného vedení důrazně ohradil. "Musím tvrzení paní ředitelky Foglové co nejostřeji odmítnout, protože jsou to tvrzení nepravdivá. Závěrečný účet za loňský rok, který schválilo ministerstvo financí, hovoří jasně, tam absolutně žádné problémy nebyly," řekl.

Ani již podané trestní oznámení ze strany členů rady ústavu jej prý neznepokojuje. "Všechny věci byly jasně zdokumentované, jsou v pořádku," uvedl Herman ve vysílání ČT.

Odměny, které mu Foglová vyčetla, byly prý rozplánované již od loňského roku a část se jich také začala vyplácet již loni. Pokud nastaly nějaké problémy, tak jdou podle Hermana na konto neodpovědné personální politiky nové ředitelky a nového vedení, které prý bez konzultace s ekonomickým odborem najímalo nové pracovníky.

Plagiovaná práce

Obvinění historika Petra Blažka, že Foglová opsala část jeho práce ve své koncepci pro ÚSTR, Foglová popřela. Jednalo se prý jen o nerozpracované teze a navíc prý koncepce není vědecké ani umělecké dílo. Více se dočtete ZDE.

Proti krokům nové ředitelky se opět ohradila část zaměstnanců, která se přišla na tiskovou konferenci podívat. "Je to neuvěřitelná arogance moci, mluvím jen za sebe a ne za ústav, to už máme od paní ředitelky zakázané. Paní ředitelka nemá peníze na to, aby zaměstnala nové zaměstnance. Pokud vím, jsou ve zkušební době, tak by je měla propustit," řekl novinářům jeden ze zaměstnanců.

Foglová řekla, že se pokusí najít rezervy v provozních nákladech tak, aby měla na platy pracovníků dostatek peněz. Situace v ÚSTR, instituci, která má zkoumat totalitní režimy a dlouhodobě vyvolává emoce, je v posledních týdnech vyhrocená. Spory o ÚSTR vyvrcholily dubnovým odvoláním Hermana a jmenováním Foglové.

Nová šéfka následně odvolala několik dalších zaměstnanců. Sedm členů bývalého vedení ÚSTR a někteří ředitelé odborů dostali podle Foglové celkem na odměnách přes 400.000 korun, zbytek obdržela další padesátka lidí. "Shodou okolností právě ti, kteří se dnes nejvíce ozývají, nejvíce se chtějí soudit a nejvíce píší petice," prohlásila Foglová.

Herman podle Foglové zvýšil platy den před svým odvoláním

Herman také podle ní 9. dubna - tedy den před svým odvoláním - podepsal s platností od počátku měsíce zvýšení platů 29 zaměstnancům. "ÚSTR na to v tuto chvíli neměl peníze a tehdejší vedení to muselo dobře vědět," řekla ředitelka. Rada ÚSTR podle ní navíc už v té době žádala, aby Herman nečinil žádná personální opatření. Zvýšení podle ní zatíží rozpočet měsíčně 52.000 korunami, ročně tedy necelým půl milionem korun.

"Když se člověk dostane k vnitřním ekonomickým a organizačním údajům, když se mu podaří prorazit slupku mezi veřejně dostupnými a neveřejnými informacemi, nezbývá mu než občas žasnout," poznamenala nová šéfka ústavu.

"Práce mnoha odborníků v ústavu si vážím," řekla. Kritizovala ale fakt, že část zaměstnanců pracuje "z domova". Aniž by někoho jmenovala, uvedla, že někteří zaměstnanci měli poloviční úvazek právě pro práci z domova a na plný úvazek pracovali jinde. Takoví zaměstnanci prý celý týden do práce nepřišli, jen prý někdy telefonicky konzultovali. "Za to dostává plat, za který běžní historikové pracují osm hodin denně," uvedla Foglová.

Takové uspořádání je podle ní podivné a na její předchůdce to prý vrhá "divné světlo". "Působí to, jako kdyby pokládali ÚSTR za dobré trafikové místo," prohlásila s tím, že všechny práce z domova zrušila.

Smršť kostlivců, přirovnává Foglová

Nově k ní bude potřeba v opodstatněných případech potřeba nové písemné povolení. Podle Hermana však vyplývá z podstaty práce řady zaměstnanců, že musí navštěvovat různé archivy, a nemohou tak být přítomni stále u svých pracovních stolů. "Někteří pracovníci měli tuto možnost, aby pracovali takzvaně z domova, tedy i na jiných pracovištích, ale pochopitelně příslušní ředitelé a náměstci jejich práci kontrolovali, takže po této stránce k žádným pochybením nedošlo."

Foglová se zároveň vyjádřila i k událostem kolem ÚSTR.  "Pokud něco poškozuje dobré jméno ústavu, jsou to akce jako nepovolená tisková konference. Je mi líto, že mediální kampaň, která se kolem Ústavu vede je označována za kritiku prací lidí v ústavu, tak to nesmí být," prohlásila Foglová. K výpovědím, které rozdala, dodala: "Nejedná se o smršť výpovědí, ale o smršť kostlivců."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.